Društvo

Okrugli sto u Budvi

Primjena evropske pravne prakse štiti privatni život pojedinaca

Institucije vlasti treba da primjenjuju najviše evropske pravne standarde u zaštiti prava na privatnost kako bi se očuvalo dostojanstvo svakog pojedinca, poručeno je na otvaranju okruglog stola koji se danas i sjutra održava u Budvi.

Primjena evropske pravne prakse štiti privatni život pojedinaca Foto: PR Centar
Portal AnalitikaIzvor

Okrugli sto su organizovali Vrhovni sud Crne Gore i AIRE centar iz Londona, uz podršku Britanske ambasade Podgorica. Zvanična tema dvodnevnog skupa je Pravo na privatni život.

Tokom uvodnog obraćanja Stanka Vučinić, v.d. predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore, je naglasila da svako ima pravo na poštovanje privatnog života, a da je zaštita tog prava od posebnog značaja, jer se time obezbjeđuje dostojanstvo ličnosti.

“Stepen zaštite zavisi i u kojoj mjeri pojedinac sam svoj privatni život izlaže javnosti, pa se privatnost može definisati i kao pravo pojedinca da odredi kada, kako i u kojoj mjeri će se informacije o njemu saopštiti drugim licima”, kazala je Vučinić.

Stiv Erik, zamjenik britanske ambasadorke u Crnoj Gori, je rekao da je obim slučajnog ili zlonamjernog izlaganja ličnih podataka sada veći nego ikada ranije.

“Već vidimo da sudovi u Crnoj Gori podržavaju pravo ljudi čiji su medicinski podaci objavljeni u kontekstu mjera Covid-19, i siguran sam da će vam ovaj događaj pružiti dobru priliku da dalje razgovarate o tim slučajevima i da osigurate primjenu standarda Evropske konvencije o ljudskim pravima u ovim važnim odlukama”, naglasio je Erik.

Učesnicima se obratila i Biljana Brajtvajt, direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE centra, koja je istakla da je poštovanje prava na privatnost postalo jedno od gorućih pitanja tokom pandemije Covid-19, a nakon što smo se susreli sa pitanjima povjerljivosti zdravstvenih podataka, uključujući upotrebu telefonskih aplikacija za praćenje infekcije i „kovid pasoša“.

“Stručnjaci sve više staju na stanovište da će ove mjere trajno narušiti naše pravo na privatnost, konkretno povjerljivost naših ličnih podataka, ako izostane valjani nadzor, u skladu sa načelima neophodnosti i srazmjernosti”, navela je Brajtvajt .

Okrugli sto je okupio sudije Vrhovnog i Ustavnog suda Crne Gore, predsjednike i sudije nižih sudova, predstavnike Institucije zaštitnika ljudskih prava i sloboda i Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Portal Analitika