Kontrola će biti moguća u slučajevima nekontrolisanog priliva migranata na spoljne granice tog područja.
Na istom sastanku Savjeta, odlučeno je da Evropski parlament više nema prava da blokira takve mjere, već samo da se izjasni u vezi sa njima, što je naišlo na oštru osudu predsjednika EP Martina Šulca.
Dansko predsjedništvo EU je putem Tvitera potvrdilo da je ministarska odluka donešena jednoglasno.
Dogovor predviđa mogućnost uvođenja graničnih kontrola na nacionalnim granicama na šest mjeseci sa mogućnošću produženja na dodatnih šest mjeseci u slučajevima kada jedna od zemalja članica, čije granice predstavljaju spoljne granice Šengenskog prostora, nije u stanju da osigura granice u vanrednim okolnostima, poput priliva velikog broja migranata, prenijela je hrvatska agencija Hina.
Zemlje članice i do sada su imale mogućnost privremenog uvođenja graničnih kontrola do 30 dana kada postoji opasnost za javni red, kada se održavaju veliki sportski događaji ili politički samiti, ali ne i u slučajevima migrantskog pritiska za ulazak u šengenski prostor, što se već duže vrijeme događa na grčko-turskoj granici.
Odluka je na tragu zahtjeva Francuske i Njemačke koje su takav zahtjev iznijele zbog problema vezanih uz ilegalnu imigraciju.
Evropski parlament izrazio je nezadovoljstvo današnjom odlukom ministarskog savjeta u Luksembrugu.
Predsjednik EP Šulc je, poslije sastanka sa šefovima poslaničkih grupa, naveo da je "EP duboko razočaran današnjom jednostranom i kontraproduktivnom odlukom Savjeta za pravdu i unutrašnju politiku", kojom se ovlašćenja EP u vezi sa Šengenskim sporazumom spuštaju na konsultativni nivo.
"Uznemirava nas što nacionalne države pokušavaju da isključe predstavnike građana iz odlučivanja o pitanjima vezana za prava pojedinaca", naveo Šulc u saopštenju i dodao da će EP nastaviti da se bori za fundamentalno pravo slobode kretanja.
Lider poslaničke grupe evropskih liberala (ALDE) Gi Ferhofštat je otišao korak dalje i saopštio da je "Savjet današnjom odlukom objavio rat Evropskom parlamentu".
Šulc i šefovi poslaničkih grupa su najavili da će od danskog predsjedništva Savjeta zatražiti objašnjenje za ovu odluku, i da će zahtijevati da se ona preispita.
IZVOR: TANJUG,B92