Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore Vladimir Leposavić najavio je u jučerašnjoj Politici da će država Crna Gora uskoro potpisati temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
- Srpska pravoslavna crkva je jedina tradicionalna crkva, odnosno vjerska zajednica, sa kojom država nije prethodno sklopila temeljni ugovor o saradnji, ali će se uskoro otkloniti i ta diskriminacija. Ministarsto pravde, ljudskih i manjinskih prava, zajedno s pravnim ekspertima i predstavnicima Crkve, uspješno je obavilo dijalog i usaglasilo tekst budućeg sporazuma, pa su sada stvoreni svi uslovi da se ovaj sporazum potpiše - rekao je Leposavić za Politiku.
Stav ministra koji je na tu funkciju došao kao pravni zastupnik Mitropolije crnogorsko primorske SPC je otvorio brojna pitanja i kontroverze pa čak i konflikt interesa jer bi u tom sporazumu Leposavić kao druga strana trebao da zastupa interese države Crne Gore a ne Srpske crkve.
Osim toga Ustav Crne Gore i izmijenjeni Zakon o slobodi vjeroispovijesti ne poznaje pojam ,,tradicionalne vjerske zajednice“ već isključivo vjerske zajednice.
Korišćenje tog pojma je očigledni spin ministra da na mala vrata obezbijedi za Srpsku crkvu u Crnoj Gori kroz temeljni ugovor priznanje za nepostojeći istorijski kontinuitet na kome insistira vrh SPC. Rješenje o ,,istorijskom kontinuitetu SPC kao tradicionalnoj vjerskoj zajednici“ je sadržano u zakonu o vjerskim zajednicama Srbije.
Kako je ministar naveo, imao je čast i posebno zadovoljstvo da učestvuje u tom dijalogu „jer su legitimna prava Crkve bila polazna osnova“.
- Predstavnici ministarstva i Vlade Crne Gore prekinuli su praksu ucjenjivanja Crkve, brinući prevashodno o tome da temeljni ugovor bude u skladu s Ustavom i pravnim poretkom Crne Gore. To je ujedno i najbolji primjer sekularnosti i načela odvojenosti crkve i države, koje se zasniva na razumijevanju i saradnji - rekao je Leposavić.
Ministar Leposavić u izjavi za Politiku nije otkrio ključni detalj - ko bi u ime SPC trebao da potpiše temeljni ugovor. Da li je to novi patrijarh Porfirije, administrator Mitropolije crnogorsko primorske Joanikije ili Episkopski savjet paravoslavne crkve u Crnoj Gori?
Po Ustavu SPC za potpisivanje takvih ugovora nadležan je patrijarh i Sveti arhijerejski sabor SPC, ili predstavnik Crkve koga oni odrede. Prema nezvaničnim informacijama Pobjede iz vrha vlasti Temeljni ugovor bi trebalo da potpiše premijer Zdravko Krivokapić i patrijarh Porfirije. U tom slučaju, Crna Gora bi, potpisivanjem međunarodnog ugovora, konstatovala da je Srpska pravoslavna crkva – strana crkva u našoj državi.
Pitanje ko potpisuje bila je tema u januaru prošle godine kada je mitropolit Amfilohije rekao da je on adresa za potpisivanja sporazuma. Iz vrha SPC u Beogradu ali i iz Demokratskog fronta imali su drugačiji stav: Temeljni ugovor potpisuje patrijarh.
Ustavom SPC i kanonima, striktno su definisane nadležnosti crkvenih tijela i ovlašćenja arhijereja. U tom smislu, patrijarh je primus inter partes među arhijerejima, sa određenim većim ovlašćenjima koja proizilaze iz dostojanstva zvanja, a ne formalnog autoriteta pozicije koju zauzima. U Hrvatskoj temeljni ugovor potpisao je tadašnji mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan, nakon ovlašćenja od strane patrijarha i Sinoda SPC.
Episkopski savjet SPC u Crnoj Gori koji je osnovan 2011. godine je tijelo upravo nadležno da se o temeljnom ugovoru i imovini SPC neposredno stara.
Zeković: Spriječiti favorizaciju SPC i diskriminaciju ostalih vjerskih zajednica
- Iz aktuelne Vlade Crne Gore su najavili da će uskoro potpisati ugovor o uređenju međusobnih odnosa sa SPC. Način na koji je to pojašnjeno je zabrinjavajući, jer nije zasnovan na činjenicama, i ukazuje na postojanje diskriminacije zbog čega javno pozivam potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića i njegovog savjetnika za unutrašnju politiku Filipa Adžića da blagovremeno reaguju i osiguraju ravnopravan tretman svih vjerskih zajednica, saopštio je u izjavi za Pobjedu bivši državni sekretar Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Aleksandar Saša Zeković.
Prema njegovim riječima, posebno je važno da zaustave pristup koji bi slavljenički i pobjednički favorizovao SPC kako u odnosu na državu tako i u odnosu na Crnogorsku pravoslavnu crkvu (CPC), koja nije zaslužila poniženje bilo koje vrste niti drugorazredni tretman.
- SPC i CPC su tradicionalne crkvene vjerske zajednice sa nespornim autoritetom kod pravoslavnih Srba i Crnogoraca u Crnoj Gori. Činjenica je da ugovor o uređenju međusobnih odnosa Vlada Crne Gore nije zaključila, do danas, ni sa SPC niti sa CPC. Ukoliko za aktuelnu Vladu Crnu Gore na bilo koji način, i pored istorijskih činjenica i savremenog koncepta ljudskih prava, SPC jeste a CPC nije tradicionalna vjerska zajednica onda su Abazović, Adžić i ostali nosioci državne unutrašnje politike obavezni da to jasno kažu etničkim i pravoslavno vjerujućim Crnogorcima - rekao je Zeković.