U obrazloženju Inicijative u koju je Portal Analitika imao uvid, navodi se, između ostalog, da „Skupština Crne Gore od konstituisanja ovog saziva nije bila predstavnički dom svih građana, već državna institucija koja je grubo zloupotrijebljena za sprovođenje uskostranačke i antievropske politike predsjednika Skupštine Andrije Mandića, i to o trošku crnogorskih građana.
„Dominatno zbog te činjenice, odnosno izazivanje podjela u društvu i remećenja mukotrpno građene politike odnosa sa susjedima, koje podstiče aktuelni predsjendik Skupštine, našoj državi prijeti destabilizacija unutrašnjih prilika, ugrožavanje međuetničkog sklada, nametanje imidža države koja je u ovom značajnom geopolitičkom trenutiku dio proruskog i antievropskog bloka i u krajnjem blokada u ispunjavanju strateških državnih ciljeva, od kojih je najvažniji pridruživanje Evropskoj uniji. Za kratko vrijeme, stvorilo se mnogo razloga, da se formalno problematizuje odgovornost predsjednika Skupštine…“, navodi se.
"Od dana stupanja na dužnost, i pored brojnih poziva da to učini, Andrija Mandić nije pokazao javnosti dokaz da je u legalnom posjedu državljanstva (crnogorskog i srpskog). Štaviše, sva dostupna saznanja, uključujući javna i dokumentovana priznanja aktuelnog predsjednika Skupštine, govorte u prilog činjenici da je srspko državljanstvo stekao nakon 3. juna 2006. godine, što prema Zakonu o crnogorskom državljanstvu (član 24) znači da po sili zakona gubi crnogorskog državljanstvo i da ne može obavljati funkciju poslanika i predsjednika Skupštine Crne Gore.
Dalje se navodi da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić svojim neodgovornim odnosom značajno doprinio kompromitaciji Skupštine Crne Gore, što potvrđuje i njegov odlazak u izborni Štab vladajuće političke partije u Republici Srbiji, sa namjerom da se kao jedan od najviših državnih zvaničnika Crne Gore slika sa tamošnjim pobjednicima izbora, čime je, ne samo počinio diplomatski incident i unizio državu koju predstavija, već i izazvao odijum značajnog broja građana Republike Srbije.
"Flagrantnu zloupotrebu službenog položaja aktuelni predsjednik Skupštine počinio je onda kada je na protivpravan način i u produženom trajanju, sa svijesću da krši Zakon o državnim simbolima i danu državnosti, u svom kabinetu u Skupštini Crne Gore, istakao zastavu druge države, propisanu članom 19 Zakona o upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije, čime je izložio poruzi Crnu Goru, njenu zastavu i Skupštinu Crne Gore, koja je predstavnički dom svih građana. Isticanjem zastave koja je zakonom strane države propisana kao nacionalni simbol samo jednog naroda, predsjednik Skupštine Andrija Mandić izvršio je diskriminaciju svih drugih crnogorskih građana, suprotno članu 8 Ustava Crne Gore. Ističući zastavu druge države tokom zvaničnih sastanaka u Skupštini Crne Gore, Mandić je za sad, samo simbolicki, građansku Crnu Goru redefinisao u državu srpskog naroda, a Skupštinu Crne Gore u provincijski Parlament Republike Srbije. Takvim iskazanim nepoštovanjem prema sopstvenoj državi i planskim nagrizanjem suvereniteta Crne Gore u korist druge države, predsjednik Skupštine ohrabrio je svog stranačkog kolegu, predsjednika opštine Pljevlja Daria Vraneša, da u toj opštini organizuje svečanu akademiju povodom dana drzavnosti Republike Srbije. U sklopu institucionalnog odgovora na neustavno i antidržavno djelovanje predsjednika Skupštine Crne Gore i predsjednika opštine Pljevija, dio parlamentarne opozicije podnio je krivine prijave protiv dvojice javnih funkcionera", ističe se.
Čestitka predsjednika Skupštine povodom neustavnog dana Republike Srpske - entiteta u Bosni i Hercegovini, kao i organizacija poluslužbene posjete osvjedočenog negatora genocida u Srebrenici Milorada Dodika Skupstini Crne Gore, predstavljaju opasno i licemjerno koketiranje sa politikom razbijanja Bosne i Hercegovine.
"To što je predsjednik Skupštine, umjesto u svojim stranačkim prostorijama, zloupotrijebio Skupstinu i organizovao posjetu predsjednika jednog entiteta u BIH kome su Sjedinjene Države uvele sankcije zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti u korist Rusije, prepoznajemo kao pokusaj destabilizacije dobrosusjedskih odnosa sa BIH, i opstrukciju evropskog puta Crne Gore za račun međunarodnih sponzora Milorada Dodika. Formalno uvođenje narativa o "srpskom svetu" u Skupštinu Crne Gore, kao i najavljeni sporazum o takozvanim specijalnim vezama između Republike Srpske i Crne Gore, upotpunjuju sliku o razmjerama skandala u reziji predsjednika Skupstine.
Ni u Mandićevoj, ni u Dodikovoj nadležnosti ne može biti sklapanje međudržavnih sporazuma, koje po pravilu potpisuju vlade.
Svi gore navedeni razlozi i činjenice upućuju na to da će se provokacije i opstrukcije predsjednika Skupštine intenzivirati sa ciljem da Crna Gora ostane zaglavljena na evropskom putu, jer je to interes politike čiji su protagonisti Andrija Mandić i Milorad Dodik. Suštinu tog interesa najbolje je objasnio ambasador Ruske Federacije u Crnoj Gori Vladislav Maslenikov, kada je rekao da će učlanjenje država Zapadnog Balkana u EU, značiti konflikt sa Ruskom federacijom", navodi se.
Uskoro opširnije...