Svijet

Procurjeli mailovi naučnika: Koronavirus je slučajno procurio iz laboratorije?

Vodeći britanski i američki naučnici smatrali su da je koronavirus slučajno procurio iz laboratorije, ali su bili zabrinuti da bi dalja debata naškodila nauci u Kini, pokazuju e-mailovi koji su nedavno postali dostupni javnosti.

Procurjeli mailovi naučnika: Koronavirus je slučajno procurio iz laboratorije? Foto: Arhiva / AFP
Portal AnalitikaIzvor

U e-mailu direktora "Wellcome Trusta" Džeremija Farara, poslatom 2. februara prije dvije godine, pisalo je da je "vjerovatno objašnjenje" da je koronavirus brzo evoluirao iz virusa sličnog SARS-u unutar ljudskog tkiva u laboratoriji niske sigurnosti.

On je dalje, u mailu koji je poslao doktorima Entoniju Faućiju i Frensisu Kolinsu iz Nacionalnog instituta za zdravlje SAD, naveo i kako je takva evolucijamožda "slučajno stvorila virus pripremljen za brzi prenos između ljudi".

Međutim, Kolins je napisao Fararu da bi "dalja debata nanijela nepotrebnu štetu nauci uopšte, a nauci u Kini posebno". Kolins je napisao i da bi to moglo narušiti "međunarodnu harmoniju".

"Ovi e-mailovi pokazuju žalosni nedostatak otvorenosti i transparentnosti među zapadnim naučnicima, koji su izgleda bili više zainteresovani za odbacivanje hipoteze za koju su mislili da je veoma vjerodostojna iz političkih razloga", rekao je Vikont Ridli, koautor knjige "Viral: Potraga za porijeklom COVID-a".

Farar je u mailovima istakao i da i drugi naučnici vjeruju da virus nije mogao evoluirati prirodnim putem. Jedan od takvih naučnika bio je profesor Majk Fazan iz "Scripps Researcha", stručnjak koji je otkrio kako se originalni SARS virus vezuje za ljudske ćelije.

"Mislim da ovo postaje pitanje kako sve ovo spojiti, da li vjerujete u ovu seriju slučajnosti, šta znate o laboratoriji u Vuhanu, koliko toga može biti u prirodi - slučajno puštanje ili prirodni događaj? Ja sam na 70:30 ili 60:40", rekao je.

Kasniji mailovi su pokazali da je do 4. februara Farar revidirao svoju procjenu laboratorijskog curenja na 50:50, dok je profesor Edi Holms sa Univerziteta u Sidneju dao procjenu 60:40 u korist slučajnog puštanja.

E-mailovi takođe pokazuju da Bob Garry, sa Univerziteta u Teksasu, nije bio uvjeren da se koronavirus pojavio prirodno.

"Jednostavno ne mogu shvatiti kako se to postiže u prirodi", rekao je.

Institucije koje su držale mailove u više navrata su se opirale naporima da se objavi njihov sadržaj.

Republikanski kongresmen Džejms Korner koji je osigurao neredigovane emailove, rekao je da to pokazuje da su stručnjaci poput Faućija shvatili teoriju curenja iz laboratorije u Vuhanu "mnogo ozbiljnije" nego što su to pričali

Portal Analitika