Abiznis

Iako su cijene naftnih derivata na istorijskom maksimumu to za sada nije smanjilo promet kod naftnih kompanija

Prodaja goriva nije pala

Iako su cijene goriva na istorijskom maksimumu na benzinskim stanicama kompanije Petrol Crna Gora posljednjih sedmica nije zabilježen pad prodaje, saopšteno je Pobjedi iz te kompanije. Prodaja - Prodaja naftnih derivata ide normalno, bez poteškoća i nije opala - kazali su našoj redakciji iz Petrola Crna Gora.

Prodaja goriva nije pala Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Kompanija Petrol Crna Gora osnovana je 2007. godine i vlasništvo je slovenačke naftnotrgovačke kompanije Petrol. Na sajtu kompanije se navodi da se u početku poslovanja kompanija bavila veleprodajom naftnih derivata da bi 2009. godine počela razvoj svoje maloprodajne mreže u okviru koje posluje 13 benzinskih stanica na teritoriji Podgorice, Cetinja, Nikšića, Herceg Novog, Reževića, Bijelog Polja, Bara, Kotora, Pljevalja i Danilovgrada.

Iz kompanije INA-Crna Gora su, odgovarajući na pitanje Pobjede da li je prodaja goriva opala kao posljedica konstantnih poskupljenja naftnih derivate, saopštili da posluju u skladu sa državnom regulativom, pravilima tržišta te internim pravilima.

- Rast cijene naftnih derivata u posljednje vrijeme rezultat je okolnosti na tržištu, na koje INA-Crna Gora nema uticaj. Kompanija prati razvoj situacije, a njena odgovornost je obezbijediti uvijek dovoljne količine naftnih derivata svojim kupcima, o čemu menadžment svakodnevno vodi računa – saopšteno je iz te firme, koja je u vlasništvu hrvatske naftne kompanije INA.

Cijene naftnih derivata su na istorijskom maksimumu – benzin košta 1,58, odnosno 1,62 eura, eurodizel 1,45, a lož ulje 1,42 eura. Naredni obračun je u ponedjeljak i očekuje se novi rast cijena, prvenstveno kao posljedica ruske invazije na Ukrajinu.

APELI

Ministarstvo finansija dostavilo je prošle sedmice Skupštini prijedlog izmjena Zakona o akcizama koji bi im omogućio da smanje akcize 20 odsto, ali predsjedavajući parlamenta Strahinja Bulajić odbija da sazove sjednicu, što je reakcija DF-a na najavu formiranja manjinske vlade.

Iz Ure, SD i Bošnjačke stranke su prethodnih dana pozivali na hitno zakazivanje sjednice Skupštine i pozvali Demokrate i DF da deblokiraju Skupštinu kako bi se moglo reagovati na cijene goriva.

Poslanica Ure Suada Zoronjić opet je juče pozvala predsjednika Demokrata Aleksu Bečića i jednog od lidera DF-a Andriju Mandića da ulože minimum napora i zakažu sjednicu Skupštine, kako bi se omogućilo umanjenje akciza na gorivo.

- Najmanje što Skupština može uraditi jeste da umanji akcize od kojih prihoduje država, kako bi se, makar u nekoj mjeri, cijena goriva umanjila i kako bi se građanima umanjili sve veći troškovi - navela je Zoronjić u saopštenju.

Ona je ponovila apele Ure i dijela javnosti, pa pozvala Demokrate i DF da ne ohrabruju v. d. predsjednika parlamenta Strahinju Bulajića da u nedogled opstruira zakazivanje sjednice Skupštine.

PRIVREDA

Ekonomski analitičar Mirza Mulešković je poručio da je potrebno hitno ostaviti po strani sve političke priče i što prije sanirati štetu koja je već nastala kod privrednika. On je naveo da država može da ograniči akcize na gorivo, prenosi portal RTCG.

- Politike ne smiju da budu jednostrane i ne smiju da budu na štetu privrede - kazao je Mulešković TVCG.

On je naveo da ekonomska situacija nigdje nije dobra i u svim zemljama imamo rast cijena i inflaciju, što bi trebalo biti signal donosiocima odluka da je neophodno da se nešto uradi kako bi se spriječili dalji problemi u ekonomiji. Podsjetio je da su cijene energenata globalni problem još od pandemije, a pojačan agresijom na Ukrajinu

- Mora se raditi i razmišljati dva koraka unaprijed šta će biti ekonomske politike za Crnu Goru - smatra Mulešković.

Portal Analitika