Kompanija Petrol Crna Gora osnovana je 2007. godine i vlasništvo je slovenačke naftnotrgovačke kompanije Petrol. Na sajtu kompanije se navodi da se u početku poslovanja kompanija bavila veleprodajom naftnih derivata da bi 2009. godine počela razvoj svoje maloprodajne mreže u okviru koje posluje 13 benzinskih stanica na teritoriji Podgorice, Cetinja, Nikšića, Herceg Novog, Reževića, Bijelog Polja, Bara, Kotora, Pljevalja i Danilovgrada.
Iz kompanije INA-Crna Gora su, odgovarajući na pitanje Pobjede da li je prodaja goriva opala kao posljedica konstantnih poskupljenja naftnih derivate, saopštili da posluju u skladu sa državnom regulativom, pravilima tržišta te internim pravilima.
- Rast cijene naftnih derivata u posljednje vrijeme rezultat je okolnosti na tržištu, na koje INA-Crna Gora nema uticaj. Kompanija prati razvoj situacije, a njena odgovornost je obezbijediti uvijek dovoljne količine naftnih derivata svojim kupcima, o čemu menadžment svakodnevno vodi računa – saopšteno je iz te firme, koja je u vlasništvu hrvatske naftne kompanije INA.
Cijene naftnih derivata su na istorijskom maksimumu – benzin košta 1,58, odnosno 1,62 eura, eurodizel 1,45, a lož ulje 1,42 eura. Naredni obračun je u ponedjeljak i očekuje se novi rast cijena, prvenstveno kao posljedica ruske invazije na Ukrajinu.
APELI
Ministarstvo finansija dostavilo je prošle sedmice Skupštini prijedlog izmjena Zakona o akcizama koji bi im omogućio da smanje akcize 20 odsto, ali predsjedavajući parlamenta Strahinja Bulajić odbija da sazove sjednicu, što je reakcija DF-a na najavu formiranja manjinske vlade.
Iz Ure, SD i Bošnjačke stranke su prethodnih dana pozivali na hitno zakazivanje sjednice Skupštine i pozvali Demokrate i DF da deblokiraju Skupštinu kako bi se moglo reagovati na cijene goriva.
Poslanica Ure Suada Zoronjić opet je juče pozvala predsjednika Demokrata Aleksu Bečića i jednog od lidera DF-a Andriju Mandića da ulože minimum napora i zakažu sjednicu Skupštine, kako bi se omogućilo umanjenje akciza na gorivo.
- Najmanje što Skupština može uraditi jeste da umanji akcize od kojih prihoduje država, kako bi se, makar u nekoj mjeri, cijena goriva umanjila i kako bi se građanima umanjili sve veći troškovi - navela je Zoronjić u saopštenju.
Ona je ponovila apele Ure i dijela javnosti, pa pozvala Demokrate i DF da ne ohrabruju v. d. predsjednika parlamenta Strahinju Bulajića da u nedogled opstruira zakazivanje sjednice Skupštine.
PRIVREDA
Ekonomski analitičar Mirza Mulešković je poručio da je potrebno hitno ostaviti po strani sve političke priče i što prije sanirati štetu koja je već nastala kod privrednika. On je naveo da država može da ograniči akcize na gorivo, prenosi portal RTCG.
- Politike ne smiju da budu jednostrane i ne smiju da budu na štetu privrede - kazao je Mulešković TVCG.
On je naveo da ekonomska situacija nigdje nije dobra i u svim zemljama imamo rast cijena i inflaciju, što bi trebalo biti signal donosiocima odluka da je neophodno da se nešto uradi kako bi se spriječili dalji problemi u ekonomiji. Podsjetio je da su cijene energenata globalni problem još od pandemije, a pojačan agresijom na Ukrajinu
- Mora se raditi i razmišljati dva koraka unaprijed šta će biti ekonomske politike za Crnu Goru - smatra Mulešković.