Abiznis

Prodajom Elektroprivrede EPS-u, Crna Gora postaje ekonomski zavisna od Srbije

Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković i predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović razgovarali su o mogućnostima produbljivanja ekonomske saradnje Srbije i Crne Gore, sa posebnim akcentom na oblast energetike, saopšteno je juče iz kabineta ministra spoljnih poslova Srbije. 

Prodajom Elektroprivrede EPS-u, Crna Gora postaje ekonomski zavisna od Srbije Foto: Portal Analitika
Prodajom Elektroprivrede EPS-u, Crna Gora postaje ekonomski zavisna od Srbije
Gradski portalIzvor

Još 2015. godine predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objelodanio je namjeru da kupi EPCG i Elektroprivredu Republike Srpske. Na taj način, Crna Gora bi ekonomski postala zavisna od Srbije, kazala je bivša ministarka ekonomije Dragica Sekulić za Gradski portal.

“Kada izgubite energetsku samostalnost i nezavisnost, izgubili ste i ekonomsku nezavisnost; posebno imajući u vidu stanje crnogorske ekonomije izazvano pandemijom koronavirusa. Ako tome dodamo slabljenje turizma i pitanje koliko će biti ostvarena turistička sezona ove godine, vidimo značaj energetskog sektora u kriznoj situaciji i vremenu ekonomske krize. Tek tada dobijamo pravu sliku značaja energetskog sektora u kriznoj situaciji i vremenima ekonomske krize. Drugim riječima, moglo bi doći do gubljenja ekonomske nezavisnosti kroz energetsku infrastrukturu”, pojašnjava Sekulić.

Ona podsjeća da je sve najavio Andrija Mandić u svom predizbornom programu.

“Imate izjave Andrije Mandića da će zajedno sa EPS-om elektroprivreda graditi u Crnoj Gori i da će sa srpskim firmama razvijati crnogorsku ekonomiju. Mandić pokušava da realizuje predizborno obećanje”, navodi Sekulić.

Novinar iz Srbije Mijat Lakićević, stručnjak za oblast ekonomije, smatra da je za Crnu Goru i njene građane poguban svaki vid saradnje sa Elektroprivredom Srbije, s obzirom na to da je EPS loša firma, sa lošim poslovanjem i menadžmentom.

“Poželjno je da privatni kapital ulazi u državna preduzeća; to važi i za strani kapital, makar on bio i državni. Međutim, onaj ko traži partnera, raspisuje tender kako bi dobio najbolju. Elektroprivreda Srbije je veoma loše preduzeće. Znamo da se sa EPS ne upravlja dobro, u EPS se ne investira dovoljno, posluje godinama sa gubicima ili sa minimalnom dobiti, što je opet plod knjigovodstva, a ne faktičkog stanja. EPS je loša firma, sa lošim poslovanjem, koja bi trebalo da se restrukturira i postane pravo poslovno preduzeće”, kaže Lakićević.

Na pitanje šta znači ulazak u poslovanje sa takvom firmom, Lakićević je odgovorio da je to loš potez.

Portal Analitika