Prema njegovim tvrdnjama, osjetljive kategorije stanovništva nemaju razloga za brigu jer će ih država, uvođenjem adekvatnih mjera, zaštititi.
“Rekonstrukcija Termoelektrane u Pljevljima mogao bi početi već u februaru ili martu, što znači da će ona van pogona biti od 7 do 9 mjeseci”, pojasnio je Luka Prodanović, državni sekretar u Ministarstvu energetike i rudarstva, u emisiji “Epicentar” Gradske RTV. Elektroprivreda će tako, dodaje, ostati bez 45 odsto energije u sistemu.
„Iz tog razloga EP je već krenula u nabavku električne energije za narednu godinu da bi se pokrili nedostaci koji će biti prilikom nefunkcionisanja TE. Da li će to uticati na cijenu struje, to ćemo da vidimo u budućem periodu, kako se cijene na berzi budu kretale“, kazao je Prodanović.
Čak i ako do povećanja dođe, kaže Prodanović, država će naći način da zaštiti ranjive kategorije stanovništva.
„Težićemo nekim mjerama gdje ćemo protežirati racionalnu upotrebu električne energije. Npr do 500kw/h ako je potrošnja da nećemo imati povećanje, a nakon toga da ćemo imati povećanje. Jer prosto apel je da energiju trošimo racionalno jer nije prirodno da bude račun za električnu energiju isti kao za telefon i za internet. Priznajte da je to čudno malo“, saopštio je Prodanović.
Prodanović podsjeća i da će cijene struje u Crnoj Gori dodatno rasti nakon ulaska u EU kako bi se približile tržišnim, a država tada neće moći da subvencioniše potrošače. Ipak, gotovo je sigurno da će i tada slojevi stanovništva kojima je neophodna pomoć biti zaštićeni, obećavaju iz Ministarstva energetike i rudarstva.