Društvo

Isporuka lož ulja za preko 100 vaspitno-obrazovnih ustanova počela juče

Produžetak raspusta spasio đake hladnih učionica

Da je školska godina počela kako je i bilo predviđeno, u ponedjeljak 23. januara, hladne učionice bi dočekale đake jer je isporuka lož ulja koje se koristi za ogrijev počela tek juče.

Produžetak raspusta spasio đake hladnih učionica Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Pobjedi je iz Ministarstva prosvjete rečeno da je počela isporuka lož ulja za preko 100 vaspitno-obrazovnih ustanova u Crnoj Gori.

Pitali smo resor kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović da li će do kraja ove i tokom naredne sezone grijanja, koja potpada pod ovogodišnji budžet, škole imati redovno snabdijevanje lož uljem? Da li polugođe počinje u toplim učionicama? Što je Ministarstvo prosvjete definisalo kao glavni problem nedostatka energenata? Nedostatak novca ili kašnjenje dobavljača...

- Škole će biti opskrbljene energentima za grijanje do kraja sezone grijanja. Samim tim će i učenici započeti drugo polugodište u toplim učionicama. Glavni problem dosadašnjeg nedostatka energenata jeste nedostatak sredstava u prošlogodišnjem budžetu, što je riješeno rebalansom. Uzrok kašnjenja za početak isporuke je kompletiranje dokumentacije od strane ponuđača AD Jugopetrol i dostavljanje bankarske garancije sa njihove strane – odgovoreno je juče Pobjedi.

Vlada je na sjednici u petak, posljednjeg radnog dana pred početak polugođa, promijenila plan Ministarstva prosvjete i odložila početak polugođa za nedjelju dana. Jedan od glavnih razloga je bilo spašavanje turističke sezone, jer je snijeg počeo kasno da pada, pa su iz Ministarstva turizma računali da će roditelji i djeca pohrliti na snijeg ove nedjelje.

Ipak, na toj sjednici Vlade je pomenut i problem sa grijanjem.

- Imali smo problem isporuke goriva, odnosno lož ulja. Uprava za državnu imovinu je obavila svoj dio posla. Imamo određenih zastoja kada je u pitanju aktivnost Jugopetrola Kotor. Zbog toga smo još uvijek na čekanju. Mislimo da će to biti završeno još danas – rekao je ministar Vojinović u petak.

Ipak, aktivnosti Jugopetrola su završene u ponedjeljak, kada je ta kompanija, prema informacijama Pobjede, dobila bankarsku garanciju, koja je bila preduslov da se krene sa isporukom lož ulja, kojeg imaju uvijek u dovoljnim količinama.

Uprava za katastar i državnu imovinu je tender za nabavku lož ulja raspisala tek 30. novembra 2022. godine – mjesec i po dana nakon početka sezone grijanja koja se u Crnoj Gori računa od 15. oktobra. Sa prvim hladnijim danima su đaci brojnih škola u sjevernim opštinama sjedjeli su u jaknama.

Nakon raspisivanja tendera, ponude su Upravi dostavljene 16. decembra 2021. godine. Iako je raspisan po hitnoj proceduri, završen je tek 17. januara kada je Jugopetrol dobio na tenderu. Prema Zakonu o javnim nabavkama, ukoliko se radi o hitnoj proceduri, rok je 15 a ne 30 dana, koliko je trajala procedura Uprave.

Nakon toga je je kompanija čekala bankarsku garanciju, koju je dobila već u ponedjeljak, iako je rok za njeno dobijanje 15 dana. Dan kasnije, juče, krenuli su sa isporukom lož ulja.

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić je na posljednjoj sjednici Vlade optužio onu prošlu za problem sa grijanjem.

- Moram napomenuti da taj problem nije slučajan. Taj problem je nastao predlaganjem budžeta za 2022. godinu. Ministarstvo finansija 42. Vlade Crne Gore tada nije predvidjelo dovoljno sredstava za grijanje, javne nabavke – rekao je Šćekić.

Prema informacijama Pobjede, prethodna vlada nije planirala dovoljne količine lož ulja koje je potrebno za grijanje, ali je i ova aktuelna tender raspisala tek 30. novembra, gotovo mjesec i po dana nakon početka sezone grijanja.

Nadležni , koji su se već sa prvim hladnim danima suočili sa protestima jer djeca u jaknama sjede u školskim klupama, imali su vremena da reaguju.

Loše planiranje Vlada se ne može pravdati samo nedostatkom novca, jer su rebalansom opredijeljena sredstva.

Ministarstvo prosvjete je u prvoj polovini oktobra saopštilo da su stupanjem na snagu Izmjena i dopuna Zakona o budžetu za 2022. godinu stvorene pretpostavke za rješavanje problema snabdijevanja škola energentima, koji je nastao uvećanjem cijena energenata u toku budžetske godine.

- Predmetni tenderi će biti raspisani na skraćeni period od 15 dana – kazali su tada iz Ministartva prosvjete. Ipak, tender je raspisan tek posljednjeg dana novembra prošle godine.

Problemi sa nedostatkom grijanja tokom prvog polugođa su se pojavili gradovima sjeverne regije – Nikšiću, Bijelom Polju, Kolašinu... Đaci su sjedjeli u jaknama, časovi su bili skraćeni, a u pojedinim školama je došlo i do štrajka roditelja koji su poručivali da djecu neće slati u školu.

Ministar finansija Aleksandar Damjanović je u parlamentu kazao da treba tražiti neku vrstu izuzeća za ovakve stvari, da se urgentno rješava i da se ne dolazi u situaciju da nema grijanja.

Ranije je ministar Miomir Vojinović izjavio da očekuje da će biti izbjegnut problem sa grijanjem u mnogim školama, jer su na vrijeme planirane potrebne količine ogrijeva.

Ipak, krajem novembra, Pobjedi je iz Ministarstva prosvjete rečeno da je problem nabavke i snabdijevanja ovim energentima uzrokovan, prije svega, višestrukim skokom cijena pojedinih energenata, pa su preduslovi za nabavku u dovoljnim količinama stvoreni tek usvajanjem rebalansa budžeta u kojem su pozicije za ove rashode uvećane za višemilionske iznose.

Direktori škola su tokom novembra i decembra prošle godine bili u nezgodnoj situaciji – otključavali su hladne škole iako sami nijesu bili krivi.

Ovog polugođa je Vlada „izašla“ u susret, pa je produžila raspust kako prvog dana škole đake ne bi dočekao led – u učionicama.


Portal Analitika