U Višem sudu u Podgorici juče je predstavljen nalaz vještaka Dejana Smolovića koji je, pored ostalog, istakao, da je hemijskom analizom garderobe okrivljenih potvrđeno da je „u procesu ispaljenja projektila iz vatrenog oružja“ učestvovalo troje optuženih. Proces vodi sudija Predrag Tabaš.
Nalaz
Leković je ubijen tokom rutinske policijske intervencije. On i njegov kolega zaustavili su i legitimisali Hasanaje, ali oni nijesu imali dokumenta. Smjestili su ih u službeno vozilo kako bi ih priveli u stanicu policije. Luan Hasanaj, kako se tereti optužnicom, sa zadnjeg sjedišta policijskog automobila ispalio je smrtonosni hitac u potiljak policajcu Lekoviću. Hasanaji su pobjegli, ali su ubrzo uhapšeni, u blizini granice sa Hrvatskom.
Lulzim i Nure Hasanaj terete se da su pomogli ubistvo Lekovića.
Vještak Smolović je pojasnio da se na osnovu prisustva ili neprisustva barutnih čestica utvrđuje da li je neka osoba povezana sa procesom ispaljenja projektila iz vatrenog oružja.
- Na usta cijevi vatrenog oružja izlazi 90 odsto barutnih čestica, dok ostatatak od 10 odsto izlazi na mjestu gdje se izbacuje čaura, na mjestu gdje je obarač, ali sve to zavisi od konstrukcije oružja. Poslije ispaljenja barutne čestice se talože. Pola sata poslije ispaljenja njihova koncentracija je najveća, a nakon osmog sata mala je vjerovatnoća da će se čestice pronaći – pojasnio je vještak Smolović.
Pojasnio je da je svaki komad garderobe optuženih na vještačenje dostavljen u posebnim pakovanjima.
Vještak je odgovarajući na pitanje optuženog Lulzima Hasanaja kazao da je moguće da su se barutne čestice našle na njegovoj garderobi ako je bio u blizini osobe koja je pucala iz vatrenog oružja.
Sa nalazom vještaka nijesu se saglasili optuženi Luan, Lulzim i Nure Hasanaj tvrdeći da na njihovoj garderobi nije bilo barutnih čestica, već samo metaka i krvi.
- Naša garderoba je bila puna metaka i krvi. Luan je pogođen sa tri metka, a mene je jedan metak okrznuo u predjelu glave – tvrdi optužena Nure Hasanaj.
Luan je dodao da su oni bili žrtve i da su ,,tom prilikom na njih pucali“.
- Otrovani smo. Taoci smo države – rekao je on.
U nastavku suđenja pročitan je nalaz parafinske rukavice u kome se navodi da se nije moglo očitati da li su barutne čestice prisutne na rukama optuženog Luana Hasanaja, jer su bile oblivene krvlju.
- Na parafinskoj rukavici Luana Hasanaja bili su prisutni tragovi osušene braon tečnosti nalik krvi i nijesu nađene barutne čestice. Ruke Luana Hasanaja su toliko bile krvave, zato je mogućnost pronalaženja baruta bila minimalna – pojasnio je vještak Smolović.
Iz istog razloga na rukama Luana Hasanaja nijesu pronađene ni GSR čestice.
Odbrana
Branioci optuženih smatraju da su barutne čestice na garderobu njihovih branjenika dospjele usljed kontakta sa policajcima koji su na njih pucali, pa ih potom uhapsili.
Odbrana je predložila da se u nastavku suđenja saslušaju krim tehničari i policajci koji su radili uviđaj.
Prilikom davanja odbrane, Luan Hasanaj je ranije tvrdio da je policajac koji je bio suvozač u vozilu držao pištolj koji je opalio tokom sudara, dok je Nure tvrdila da su optužbe falsifikovane i da su ona i njeni sinovi nevini.
Sa druge strane, iskazi svjedoka koji su saslušani u istrazi opovrgli su odbranu Hasanaja.
Nure Hasanaj je pred istražiteljima tvrdila da je Leković izgubio kontrolu nad policijskim vozilom koje je udarilo u betonsku ogradu nakon čega je njegov kolega Aleksandar Kilibarda izvadio pištolj i misli ,,da je tada njegov pištolj opalio“.
Međutim, njene tvrdnje opovrgao je i sadržaj video nadzora koji je zabilježio udar policijskog automobila u betonsku ogradu i pokušaj Luana Hasanaja da osim Lekovića ubije i Aleksandra Kilibardu.
Nadzorne kamere sa poslovnice Prve banke u Igalu zabilježile su kako Luan Hasanaj, nakon ispaljenog metka u potiljak policajcu Milutinu Lekoviću sa zadnjeg sjedišta policijskog vozila, u dva navrata pokušava da ubije i policajca Aleksandra Kilibardu, ali nije uspio u tom naumu, jer je pištolj oba puta zakočio.
Incidenti
Nure Hasanaj juče je u podgoričkom Višem sudu kazala da je suđenje potiv nje i sinova ,,farsa“ i da ih Vlada na privatan način drži u pritvoru.
- Ovo je dogovor vlada Albanije i Crne Gore. Mi smo protivzakonito zatvoreni, rekla je ona.
Uprkos opomenama sudije Predraga Tabaš optuženi su remetili suđenje.
U jednom trenutku Lulzim Hasanaj je bacio pismo ka svom advokatu, a koje želi da se dostavi Ambasadi Albanije. U tom pismu traži da njega i njegovog brata i majku neko iz Ambasade posjeti u Istražnom zatvoru.