Peletje je pronašla način za kapsuliranje vrlo efikasnog agensa natrijum silikata za obnavljanje, a ta kapsula se onda smješta direktno unutar betonske matrice.
Kako nastaju sićušne rupice, one vrše pritisak na kapsulu koja na kraju puca i oslobađa sadržaj. Onda se odigrava hemijska reakcija između natrijum silikata i betonskog kalcijum hidroksida, hemikalije koja je prirodni sastojak čvrstih materijala. Dva sastojka su najprije nalik gelu, ali potpuno očvrsnu za nedjelju dana. Sadržaj kapsule, dakle, treba da popuni procijep unutar napetih struktura u betonu prije nego što počnu da se šire i dalje uništavaju materijal.
Prema Peletjeovoj, kapsula može znatno da poveća obnovljivost supstance. Nakon testiranja nove vrste na napon, beton je uspio da povrati 26 odsto svoje početne čvrstoće.
Materijal bi bio lakši za proizvodnju i otuda bi bio isplatljiviji. Mlada naučnica je trenutno u fazi kada proučava efektivnost obnovljivog agensa kod korozivnosti unutar čeličnih struktura.
- Ako samoobnovljivi beton uspije da produži život konstrukcijama i smanji održavanje i popravke, ovo će automatski da smanji proizvodnju suvišnih količina betona i smanji gasove ugljen-dioksida – zaključuje ona.