Poljski mediji već spekulišu da je bila riječ o narudžbi preko interneta jednog bogatog kolekcinara.
Ova petorica rizikuju kaznu od pet do deset godina zatvora koje su predviđene za počinioce krađa predmeta kulturne baštine. Poljska je bila ponudila 30.000 eura za onoga ko pruži informaciju koja će pomoći u pronalaženju lopova. Zatražena je i pomoć Interpola, kao i Europola, kako bi se našao predmet za koji se smatra da je simbol nacističkog užasa. Natpis iz Aušvica koji glasi: “Arbeit macht frei” (Rad oslobađa) ukraden je u noći između prošlog četvrtka i petka. Sada će biti vraćen memorijalnom muzeju bivšeg nacističkog logora, najveće i najstrašnije fabrike smrti u vrijeme Holokausta.
U noćnoj akciji poljska policija, specijalni agenti graničnih snaga i tajnih službi, kao i predstavnici Ministarstva odbrane, upali su u jednu privatnu kuću na sjeveru zemlje. Pronašli su natpis, izrezan na tri dijela, kako bi se lakše transportovao. a.
Aušvic su nacisti sagradili u okupiranoj Poljskoj na oko 70 km od Krakova, najljepšeg poljskog grada, nekadašnje prijestonice. Da bi ponizili zemlju na koju je nacistički napad označio početak Drugog svjetskog rata. Aušvic je tako postao neka vrsta centra paukove mreže, u koji su stizali vozovi smrti, blizu fabrika i rudnika u kojima su logoraši radili, tretirani kao životinje prije nego što bi bili ubijeni, ili korišćeni kao eksperimantalni zamorčići u monstruoznim “medicinskim“ eksperimentima.
Oko milion i sto hiljada ljudi okončalo je svoj život u Aušvicu - uglavnom Jevreji, ali i Poljaci, Romi, sovjetski zarobljenici.
Policija je traganje za lopovima usmjerila na dvije piste – jednu prema neonacistima i drugu prema bogatim kolekcionarima. Pretpostavlja se da natpis nije slučajno nađen na sjeveru zemlje, što se tumači namjerom lopova da dođu do neke luke i prenesu ga u inostranstvo.