Portal Analitika
Abiznis

Vlada predstavlja program Evropa sad 2

Spajić: Povećanje plata u oktobru; Vuković: U trezoru trenutno 600 miliona EUR

Minimalne zarade 600 i 800 EUR

Spajić: Povećanje plata u oktobru; Vuković: U trezoru trenutno 600 miliona EUR Foto: Printscreen
Portal AnalitikaIzvor

Prosječne zarade u Crnoj Gori će od oktobra biti 1000 eura, kazao je predsjednik Vlade MJilojko Spajić na pr4edstavljanju Fiskalne strategije.

"Smanjujemo prihode od doprinosa i nadoknađujemo ih drugim mjerama. Minimalna zarada će u prosjeku da bude 700 eura. Minimalna zarada za srednjoškolsku spremu će da bude 600 eura, za visokoškolce 800 eura. Insistirali smo na tome da minimalna zarada bude 700 eura, ali na zahtjev Sindikata i poslodavaca, naših socijalnih partnera, došli smo do kompromisa. Time ćemo izbjeći greške koje smo imali u Evropi sad 1", kazao je premijer Spajić. 

Na Sjeveru bi minimalna zarada od 700 eura predstavljala problem za male poslodavce, pa smo ovom mjerom uvažili i njih kako bi mogli lakše da posluju, pojasnio je Spajić. 

"Imaćemo smanjenje doprinosa na teret poslodavaca sa 5,5 % na 0%, a na teret zaposelnog sa 15% na 10%. To je kompenzatorna mjera koja će pomoći da se efekti podizanja minimalne zarade zaustave. Iz Evrope sad 1 smo naučili da novi program treba primjeniti i na penzionere. 43. Vlada nije htjela da preimijeni Evropu sad 1 na penzionere i oni su ostali uskraćeni do januara ove godine kada je ova Vlada podigla minimalnu penziju na 450 eura. Ovoga puta, osim zaposlenih, i svi ostali penzioneri u CG imaće povećanje od 1.januara 2025.godine i to u iznosu od 7-8 posto tj. od 50-60 eura, u zavisnosti od inflacije. Ukoliko inflacija bude veća i povećanje će biti veće", kaže premijer.

Premijer pojašnjava da će prihodi koji se gube smanjenjem doprinosa, oko 170 miliona, biće nadomeštene setom reformi koje će Vlada usvojiti, te da neće biti ukidanja Fonda PIO. Takođe napominje da za ove mjere neće biti zaduženja, te da će svaki euro zaduženja ići isključivo za infrastrukturne projekte ili za otplatu staroga duga.

"Prihodi će pokrivati sve tekuće rashode, plate, penzije, a dio zaduženja će pokrivati deficit koji će kreirati infrastruktura, odnosno kapitalni budžet", kazao je on.

Spajić je, pored ostalog, naveo da ćemo imati treću stopu PDV-a  za ugostitelje i koja će iznositi 15 odsto. Takođe, najavio je nove prihode u odnosu na dobitak igara na sreću. Istakao je i da će smanjenje sive ekonomije dovesti do povećanja prihoda, a najavio je i vraćanje nekadašnje SDK.

"Čuli ste i za finansijsku policiju, tzv. garda di finanse koja treba uskoro se formira. Imaćemo i CRPS koji će reformom postati stari SDK.  Mi ćemo vratiti SDK jer mislimo da je ta jedna finansijska agencija apsolutno neophodna ovoj državi. Takođe, poreske inspekcije će proći  reformu i edukaciju", kazao je Spajić.

Pprihodi budžeta za prvih šest mjeseci ove godine veći su za 75,4 miliona eura u odnosu na projektovani plan,kazao je ministar finansija Novica Vuković.

"Na današnji dan na glavnom računu trezora se nalazi 600 miliona. Obaveza je već servisirana na nivou preko 350 miliona, pa to ujedno ukazuje da se dugovi i kapitalni budžet većim dijelom finansiraju iz tekućih priliva, odnosno da se zaduženja ne servisiraju kako je namjena tih sredstava, a to je za servisiranje dugova i za servisiranje infrastrukturnih projekata", naveo je Vuković.

Nove fiskalne mjere su 240 miliona, dodao je on.

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić kazala je da će penzije biti likvidne, te da će svima koji su imali 40 godina staža primanja biti  linearno povećavana.

Preko 130 hiljada zaposlenih u Crnoj Gori  dobiće povećanje od 40% do 50%, kazao je šef kabineta predsjednika Vlade Branko Krvavac. Kako pojašnjava, primjenu programa pratiće zajedno inspekcija rada i poreska inspekcija, kao i u slučaju programa Evropa sad 1. On je kazao i da će Fiskalna strategija, sadržana na 100 strana, biti 20 dana na javnoj raspravi, kako bi svako mogao da predloži svoja rješenja.


 


Portal Analitika