To je pokazao Izvještaj o stepenu zadovoljstva građana i biznis zajednice postojećim e-uslugama javne uprave i preferencijama korisnika, objavljen nakon istraživanja agencije CEED Consulting, koji finansira Evropska unija u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Ministarstvom javne uprave Crne Gore.
"Istraživanje pokazuje da e-usluge često koristi 40,6% građana/ki, što je za 6% manje u odnosu na prošlu godinu. Kao najčešće razloge za nekorišćenje usluga građani/ke navode nedostatak potrebe za e-uslugama (55,9%), manjak tehničkog znanja (19,0%) i povjerenja da će posao biti završen (15,1%), kao i sklonost ka tradicionalnom modelu upotrebe usluga (20,7%). Neinformisanost građana/ki o mogućnostima e-usluga (23,9%), a posebno porast za 9,1% u odnosu na prethodno istraživanje - ukazuje na potrebu snažnijeg informisanja javnosti o prednostima korišćenja e-usluga javne uprave", istakli su oni.
Na planu ljudskog kapitala istraživanje je pokazalo da, kada su u pitanju digitalne vještine, srednji nivo znanja ima približno isti broj muškaraca i žena (39,6% muškaraca i 40,2% žena), dok visok nivo znanja ima (19,2%) muškaraca i (21,7%) žena.
"Skoro polovina ispitanika/ca ima povjerenja u sigurnost e-usluga javne uprave. Tri četvrtine njih je uglavnom ili u potpunosti zadovoljno e-uslugama, kao i u prethodnoj godini istraživanja, pri čemu e-usluge najviše koriste ispitanici od 25 do 34 godine starosti (16,3%), a najmanje stariji od 55 godina. U odnosu na istraživanje iz 2021. godine, došlo je do promjene u pogledu načina informisanja, pa se putem portala e-Uprave informiše tek svaki peti građanin/ka, dok su najčešći izvori informisanja o administrativnim uslugama članovi porodice, prijatelji i kolege, odnosno društvene mreže i mediji", dodali su oni.
Smanjen je broj građana/ki koji smatraju da će odlaskom na šalter brže riješti zahtjev, s tim da više žena u odnosu na muškarce očekuje da odlazak na šalter ubrzava proces. Više od dvije trećine ispitanika/ca vjeruje da e-usluge javne uprave skraćuju vrijeme i štede novac, dok svaki treći smatra da je potrebno više medijski promovisati e-usluge.
Prošlogodišnji sajber napad kod (47,4%) ispitanika nije uticao na povjerenje u javnu upravu, dok je kod (49,8%) izazvao pad povjerenja.