Oni traže hitnu sjednicu Vlade kako bi se analizirali propusti nadležnih institucija u slučaju ubistva Šejle Bakije.
Neda Radović iz NVO Sistem kazala je da je ovo mirni građanski protest kojim žele da pruže podršku i daju snagu Šejlinoj porodici da što lakše podnese porodičnu tragediju.
"Želimo da pošaljemo poruku svim žrtvama nasilja da se ne plašie, ne ćute i ne trpe! Šejle nema, čija je odgovornost što nije zaštićena? Žrtvama se mora vjerovati! Ne smijemo ćutati! Stop nasilju!Javno pitamo državu Crnu Goru: Jesu li nam zakoni adekvatni i pravilno tumačeni? Koliko su nam bezbjedna djeca", upitala je Radović.
Kako je istakla, zakasnili smo da pomognemo Šejli, "ali neka nam Šejla ostane kao opomena da izađemo iz kruga ćutanja i javno dignemo glas NE NASILJU".
"Muškarci, vi kao jači pol, budite naš oslonac i podrška. Naši saveznici! Morate reći da je dosta bilo, i pružite bolju i jaču zaštitu! Svi smo mi nečija djeca, juče Šejla, a ko sjutra", upitala je Radović.
Aleksandra Sekulić iz nevladine organizacije Sistem rekla je da kad su oči širom trebale biti otvorene na Šejline molbe i prijetnje njenim životom, oči Tužilaštva su bile zatvorene.
"Svjedoci smo užasnog zločina koji je proteklih dana potresao Crnu Goru, nažalost Šejlu ne možemo vratiti. Zašto je Tužilaštvo dopustilo da se u mladi ženski život ispali 11 metaka? Da li je ubica želio ubiti Šejlu ili cijelu porodicu? Mi ne moramo da znamo zakon, ali znamo da na Šejline molbe za spas niko iz Tužilaštva nije reagovao. Mislite li da će Šejla biti samo statistika?“, upitala je Sekulić.
Dodala je da se pridružuje zahtjevima skupa u Tuzima. Traže utvrđivanje odgovornosti svih službenika u lancu zaštite od nasilja koji su napravili propuste u ovom slučaju.
„Tražimo hitnu sjednicu Vlade kojom će predsjedavati potpredsjednik Valde i na kojoj će rukovodioci MUP-a, Tužilaštvo i Vrhovni sud analizirati propuste zbog ubistva Šejle i utvrđivanje odgovornosti svih službenika u lancu zaštite od nasilja. Tražimo konkretne mjere koje će Vlada i institucije preduzeti da se djeca i žene zaštite od nasilja“, kazala je Sekulić.
Maja Vučelić iz CIVIS-a, istakla je da su danas sa građanima na protestu trebali da budu i političari, bez obzira kojoj partiji pripadaju
"Očekujem od poslanika da u najkraćem roku pristupe kompletiranju Tužilačkog savjeta, kako bi se unaprijedio rad cjelokupnog tužilačkog sistema, čime bi mogućnost ponavljanja ovakvih slučajeva u budućnosti bila svedena na minimum", kazala je Vučelić.
Bošnjak:TS institucija kojoj treba dobra ,,metla"
Okupljene građane podržala je i Branka Bošnjak, funkcionerka Demokratskog fronta. Ona je kazala da su institucije i država su zakazali u slučaju Šejle Bakije, te da je nijesu zaštitili.
"Očigledno je da u sistemu nešto ne funkcioniše i da se gotovo uvijek solidariše sa nasilnikom, a ne sa žrtvom. To postaje nepodnošljivo, ugašen je jedan mladi život od 19 godina, a ono što je meni frapantno drsko i bezobzirno saopštenje Tužilaštva koje ništa nije uradilo, a moglo je da spriječi ovu tragediju. Mi koji već duži niz godina apelujemo i bavimo se ovom temom, znamo koliko je sve to traumatično i koliko su žene obeshrabrene takvim reagovanjem institucija. Nadam se će ovaj slučaj da podigne cijelu javnost, raduje me što je ovoliko ljudi na protest. Moramo se uozbiljiti i što prije usvojiti Tužilački savjet. To je institucija kojoj treba dobra "metla" jer sve ukazuje na to da je najtrulija karika u pravosudnom sistem, a nastupi povodom ovo slučaja su to i potvrdili, navela je Bošnjak.
Direktorica Centra za ženska prava, Maja Raičević kazala je su sve karike u lancu zakazale.
"Znamo da tužiteljka nije imala bezbjednosnosnu procjenu, znamo da policija nije otišla na lice mjesta da provjeri da li nasilnik ima oružje. Tu je i Centar za socijalni rad, nijesmo ga ni čuli ni vidjeli", istakla je Raičević.
Protest građana podržao je i Danijel Kalezić, direktor NVO Kvir Montenegro. Kalezić je poručio da, nakon izostanka zaštite Šejle Bakije, žrtve nasilja ne mogu računati na adekvatnu pomoć od strane institucija.
“Žrtve nasilja pomoć prvenstveno treba da traže od organizacija koja se bave zaštitom od porodičnog nasilja ili nekog drugog oblika nasilja, partnerskog. Što se tiče institucija, vidjeli smo kako postupaju. Vidjeli smo kolika je arogancija u odnosu na pormišljanje odgovornosti. Ovako postupanje, kada su u pitanju institucije, jeste nešto što se dešavalo u Crnoj Gori i prije, na slične načine. Moja poruka žrtvama je obratite se organizacijama, na taj način žrtva može biti sigurnija. A sad, niko u Crnoj Gori ko trpi nasilje, ne može da zamisli da ode i sad ili sama zatraži zaštitu od institucija. Evo, vidjeli smo kakva je”, poručio je Danijel Kalezić.
Imao je poruku i za institucije:
“Poruka institucijama je - probudite se! Prvo se suočite sa svojom odgovornošću, nemojte arogantno da odbijate preispitivanje, jer napredak u bilo čemu je kontinuirano preispitivanje naših postupaka”, kazao je Kalezić.
Podršku današnjem skupu stigla je i iz Srbije od borca za ljudska prava Igora Jurića.
"Moramo da mijenjamo stvari u svojim državama. I moramo da utičemo na to da, ako ništa drugo, smanjimo ovaj broj zločina, koji je, zaista veliki i u Srbiji, i u Crnoj Gori i u Bosni i Hercegovini", kazao je Jurić i pozvao žrtve nasilja da prijavljuju nasilnike.
Za ubistvo Bakije sumnjiči se Ilir Đokaj (28).
Đokaju je, nakon što se predao policiji, određen pritvor do 30 dana, zbog sumnje da je u četvrtak u Tuzima ubio nevjenčanu suprugu Šejlu Bakiju (19).