Šef delegacije Evropskog parlamenta za saradnju sa zemljama jugoistiočne Evrope, Jelko Kacin ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da protesti nevladinog sektora, sindikata i studenata ne mogu ugroziti imidž Crne Gore, niti usporiti njen evropski put.
- I nenasilne demonstracije su način komuniciranja i izražavanja političke volje ili u krajnjem slučaju - izražavanje nezadovoljstva građana svojim teškim ekonomskim ili socijalnim položajem. Uvjek treba uzeti na znanje da ulaskom u Evropsku uniju taj proces nije samo omogućen Vladi, državi ili političkoj eliti već čitavom društvu, pa i nevladinim organizacijama i sindikatima, kazao je Kacin u razgovoru za Portal Analitika.
Kacin, koji je slovenački poslanik u Evropskom parlmentu je za početak aprila u Podgorici, najavio zajednički sastanak Parlamentanog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, zajedničkog tijela Evropskog parlamenta i Skupštine na kojem će, između ostalog, biti riječi i o razrešenju slučaja napada na novinarku Vijesti Oliveru Lakić.
ANALITIKA: U kojoj mjeri slučajevi napada na novinare, konkretno u ovom slučaju napad na novinarku Vijesti Oliveru Lakić utiču na dalji evropski put države? Podsjetiću vas da je izvršilac napada procesuiran ali ne i nalogodavac za kojim se još traga...
KACIN: Naravno da utiču na dalji proces evropskih integracija. Za koji mjesec, tačnije u junu, Crna Gora će početi pregovore o ulasku u Evropsku uniju. Tada će se otvoriti Poglavlja 23. i 24. koja uključuju temeljna ljudska prava pa samim tim i slobodu medija. Pravna država treba da bude za sve pa i za novinare, i država treba da poštuje slobodu medija.
Tako da mislim da je to relevantno područje i da su upozorenja koja dolaze iz EU kada je u pravu sloboda medija sasvim na mjestu.
Ipak, sada slučaj napada na novinarku ne bih komentarisao pošto imamo zasijedanje Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje - zajedničkog tijela Evropskog parlamenta i Skupštine Crne Gore početkom narednog mjeseca u Podgorici. Tada ćemo direktno sa predstavnicima Vlade i Skupštine raspravljati i o tom konkretnom slučaju.
ANALITIKA : Prekjuče je u Podgorici održan veliki protestni skup u organizaciji MANS-a, USSCG i Studentske unije. Da li takvi skupovi, generalno, mogu izazvati političku krizu negativno uticati na imidž Crne Gore u Briselu - imajući u vidu najave o početku „crnogorskog proljeća” što znači i najavu političke krize?
KACIN: Takvi protesti, barem kako sam ih ja vidio, ne mogu negativno uticati na imidž Crne Gore niti loše uticati na njeno dalje priključenje EU. I nenasilne demonstracije su način komuniciranja i izražavanja političke volje ili u krajnjem - izražavanje nezadovoljstva građana svojim teškim ekonomskim ili socijalnim položajem. Tako je svugdje u EU, pa i u ovom slučaju državi kandidatu Crnoj Gori.
Uvjek treba uzeti na znanje da ulaskom u EU taj proces nije samo omogućen Vladi, državi ili političlkoj eliti već čitavom društvu, pa i nevladinim organizacijama i sindikatima.Toga su, nadam se, svjesni svi u Crnoj Gori!
ANALITIKA : Bez obzira na prošlogodišnje najave u Podgorici, još nema određivanja datuma održavanja prve Parade ponosa. Da li će to možda biti tema Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje?
KACIN: Teme o kojima ćemo raspravljati treba da budu potvrđene sa obije strane. Ako bude potrebe, razgovaraćemo o svim aktuelnim temama koje su značajne za crnogorsko društvo.
To je jedna relevantna tema za Crnu Goru i njene institucije. Pogotovo, imajući u vidu da vaša država otvara Poglavlje 23. koje se tiče ljudskih prava. To je prvi izazov u junu ove godine kada počnu pregovori Crne Gore sa EU o članstvu.
ANALITIKA: Evropski parlament raspravljaće 28. marta o situaciji u Crnoj Gori, a 29. marta biće donijeta rezolucija o procesu crnogorskih integracija. Rezoluciju je predložio izvjestilac za Crnu Goru Čarls Tanok i u nacrt dokumenta nije ušao amandman Eduarda Kukana koji poziva na razrješenje afere Telekom...
KACIN: Da, ali moram reći da je predlaganje amandmana od strane poslaničkih grupa - još uvijek moguće! Gospodin Kukan je predsjednik Delegacije evropskog parlamenta za saradnju sa zemljama jugoistočne Evrope i legitimno je da bilo šta predloži. Još nijesam upoznat sa konačnom verzijom teksta ali vam kao izvjestilac za Srbiju mogu reči da konačnog teksta još nema jer još usaglašavamo posljednje amandmane.
ANALITIKA: Znači li to da je moguće da gospodin Tanok ipak prihvati amandman koji govori o slučaju Telekom?
KACIN: Ne isključujem mogućnost da među amandmanima može biti i neki koji pominje vašu telekomunikacionu kompaniju i njenu privatizaciju.
ANALITIKA: Da se vratimo malo na situaciju u regionu. Zapadni Balkan je danas potresla vijest o smrti Verice Barać, predsjednice Savjeta za borbu protiv korupcije Srbije...
KACIN: To je veliki gubitak i to ne samo za Srbiju već i za širi region.Ona je bila balkanski svetionik borbe protiv korupcije. Gospođa Barać je bila pravi lider koji srpsko društvo treba.
Javno se suprotstavljajući ratnoj politici Slobodana Miloševića i ukazujući na niz afera i kršenja zakona nakon 2000. godine, Verica Barać je hrabro zahtjevala upravo ono što Srbija mora i može da uradi za sebe i svoje građane. Ona nikada nije tražila više od onoga s čim je Srbija mogla da se izbori. Njena dugogodišnja posvećenost u borbi protiv sistemske korupcije je ostavila snažan pečat u širem regionu Zapadnog Balkana.
Verica Barać je preminula u trenutku kada se Srbija nalazi pred otvaranjem pregovora o članstvu u EU. Naporan rad Savjeta za borbu protiv korupcije biće od ključne važnosti za dobijanje datuma za početak pregovora, kao i za otvaranje poglavlje 23. o pravosuđu i osnovnim pravima. Danas, više nego ikad, Srbiji su potrebni istinski lideri poput Verice Barać.
ANALITIKA: Nažalost, prema izjavi zaštitnika ljudskih prava Srbije Saše Jankovića, gospođa Barać je umrla u bijedi jer posljednjih dana života praktično nije imala novca za ljekove...
KACIN: Da, nažalost. Cijelo vrijeme se zalažem i u svom izvještaju za Srbiju sam u čitavom 17. poglavlju naznačio i govorio o jačanju institucija države. Država Srbija mora da politikom finansiranja omogući jače i ubjedljivije djelovanje institucija a samim tim i njenih predstavnika.
Nenad ZEČEVIĆ