Svijet

Policajci ostali bez posla

Protesti u SAD-u nakon smrti crnca prilikom hapšenja

Druge večeri zaredom demostranti su se u srijedu veče okupili u američkom gradu Mineapolisu, nakon incidenta u kojem je uhapšeni crnac preminuo tokom nasilnog hapšenja, što je izazvao bijes i pozive na pravdu, a zatim i pljačke i sukobe demostranata s policijom tokom noći.

Protesti u SAD-u nakon smrti crnca prilikom hapšenja Foto: AFP/Vijesti.ba
Vijesti.baIzvor

Šef policije tog grada na sjeveru Sjedinjenih Država tražio je od demostranata da ostanu mirni, ali su tokom noći izbili sukobi u kojima su demostranti zapalili prodavnicu automobilskih dijelova i opljačkali drugu radnju u blizini policijske stanice u kojoj su radili policajci koji su sudjelovali u hapšenju Georgia Flojda koje je završilo njegovom smrću, a koji su nakon incidenta otpušteni.

Policija je ispalila suzavac i formirala ljudski štit kako bi spriječila demostrante da probiju ogradu oko policijske stanice.

Snage reda sukobile su se s masom okupljenih drugog dana protesta, a dan ranije, u utorak veče, razbijeni su prozori policijske stanice, a policija je takođe bila prisiljena da upotrijebi suzavac i gumene metke.

Porodica Afroamerikanca Georgaa Flojda, (46), koji je umro nakon brutalnog hapšenja, o čemu video kruži internetom, tražili su u srijedu da policajci koji su učestvovali u njegovom hapšenju budu optuženi za ubistvo. Oni su u međuvremenu otpušteni s posla.

Njegova sestra Bridžet Flojd je izjavila na kanalu NBC da su joj ubili brata. "Vjerujem i nadam se ostvarenju pravde", izjavila je i dodala da njihovo otpuštanje "nije dovoljno".

Četvorica policajaca koja su učestvovala u Flojdovom hapšenju otpuštena su u utorak, ali su na slobodi nakon pokretanja istrage.

Gradonačelnik Mineapolisa, Jakob Frej, zapitao se u srijedu "zašto osoba koja je ubila Georga Flojda nije u zatvoru".

Predsjednik Donald Trump je napisao na Tviteru da je tražio od FBI-a objašnjenje te "tužne i tragične smrti".

Video snimak prilikom hapšenja pokazuje kako uhapšeni muškarac govori policajcu koji ga stiska "da ne može disati", na šta mu policajac uzvraća da ostane miran.

Brojne osobe iz javnog života osudile su neopravdano pribjegavanje nasilju prema crncima.

Crna senatorka Kamala Haris, bivša tužiteljka Kalifornije, osudila je "akt mučenja" i "javnu egzekuciju" u društvu koje je obilježeno rasizmom.

Portal Analitika