Politika

Protestna nota u funkciji izbora u Srbiji

Izvor

Politički analitičar iz Beograda dr Dušan Janjić ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da iza protestne note Srbije povodom teksta Andreja Nikolaidisa stoji namjera kabineta Borisa Tadića da se uoči predstojećih izbora aktivira nacionalističko biračko tijelo na čije glasove Vlada u Beogradu ozbiljno računa. Dr Janjić ističe da protestna nota pokazuje da Beograd na određeni način i dalje dovodi u pitanje državnost Crne Gore i pokazuje otvoreni amnozitet prema predsjedniku crnogorskog  parlamenta Ranku Krivokapiću.

 - Argumentacija koja je saopštena u protestnoj noti - teza da je riječ o diplomatskom skandalu, da se ohrabruje politički ekstremizam i upotreba nasilja prema zvaničnicima države Srbije - jednostavno ne stoji. Takođe, ne možete se pozivati na Nikolaidisovo cjelokupno djelo i time dokazivati da je ''srbomrzac'' citirajući odlomke iz njegovih ranijih radova. Suština je druga i ovu stvar treba posmatrati u kontekstu odnosa dvije države, u kojem se na određeni način i dalje negira državnost Crne Gore, kazao je Janjić za Portal Analitika.

Janjić, koji je direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda, navodi da se ne može kazati da je u autorskom tekstu Nikolaidisa bilo govora mržnje, pozivanja na terorizam i bilo kakvog elemenata krivičnog djela, kako se to tumači u dijelu srpske i crnogorske javnosti.

 ANALITIKA: Koja je pozadina protestne note koju je Beograd uputio Podgorici zbog autorskog teksta književnika i publiciste Andreja Nikolaidisa, objavljenog između ostalog i na Portalu Analitika?

 JANJIĆ: Gledao sam intervju koji je Nikolaidis dao Televiziji Crne Gore i čitao njegov autorski tekst i mogu reći da je u pitanju njegov lični stav. Znači tekst i stav u njemu nije dat u svojstvu savjetnika predsjednika parlamenta, kako se to nastoji predstaviti u Beogradu. U konkretnom slučaju, Andreja Nikolaidisa radi se o ličnom, nedovoljno opreznom stavu, jednog čovjeka koji je pisac ali i koji ima državnu funkciju. Sa druge strane, moram  kazati da ljudi koji su savjetnici visokih državnih funkcionera moraju da paze i kada iznose lični stav jer imaju dodatnu dozu odgovornosti s obzirom na funkciju koju pokrivaju.

 ANALITIKA: Da, ali protestne note se ne šalju drugim državama zbog ličnog stava književnika?

191janjic2vijJANJIĆ: Da, to je više nego očigledno. Sve ukazuje da je Nikolaidisov lični stav Beograd namjerno protumačio kao mišljenje - institucije Predsjednika Skupštine Crne Gore i zbog toga uputio protestnu notu i to iz svojih političkih interesa.

 ANALITIKA: Beograd se u protestnoj noti pozvao i na stavove Nikolaidisa iznesene u tekstovima nastalim u vrijeme kada je on nije bio savjetnik predsjednika parlamenta. Čak su citirani i odlomci iz njegovog romana ''Memesis'' koji je objavljen 2003. godine! Kako ti odlomci mogu biti dio protestne note?

 JANJIĆ: Taj dio koji se odnosi na protestnu notu je krajnje problematičan i znači nešto drugo. To znači da u suštini Beograd se ne miri sa državnošću Crne Gore i znači da i dalje postoji snažan politički amnozitet Srbije prema Ranku Krivokapiću.Bukvalno, ovakvom reakcijom Beograd je izgleda jedva dočekao da se nešto slično dogodi da bi reagovao na ovaj način.

Argumentacija koja je saopštena u protestnoj noti  - teza da je riječ o diplomatskom skandalu, da se ohrabruje politički ekstremizam i upotreba nasilja prema zvaničnicima države Srbije - jednostavno ne stoji. Takođe, ne možete se pozivati na Nikolaidisovo cjelokupno djelo i time dokazivati da je ''srbomrzac'' citirajući odlomke iz njegovih ranijih radova. Suština je druga: ovu stvar treba posmatrati u kontekstu odnosa dvije države, u kojem se na određeni način i dalje negira državnost Crne Gore.

 ANALITIKA:Pa zbog čega mislite da je Beograd reagovao na ovakav način?

191janjic3vijJANJIĆ: Ova stvar će svakako biti zabilježena kao jedan od diplomatskih incidenata, naravno mnogo manji od onog sa ambasadorkom Ankom Vojvodić kada je Crna Gora priznala Kosovo.

Očigledno je procjena kabineta predsjednika Tadića da im treba tenzija uoči izbora u Srbiji u kojima im je ozbiljno ugrožena vlast. Pa, ministar spoljnjih poslova Vuk Jeremić je na ambasadorskoj konferenciji i predstavio Tadića riječima - Ovo je vaš ministar!  Cilj Tadiévog kabineta je da za sebe vežu veoma uticajne krugove Srba iz Crne Gore ili Crnogoraca koji imaju srpsku identifikaciju a uticajni su u biznis i političkim krugovima u Srbiji.

 Drugo, u pitanju je i namjera za aktiviranje nacionalističkog biračkog tijela na čije glasove Tadić ozbiljno računa u Srbiji. Situacija u vezi izbora je takva da Borisu Tadiću treba svaki glas za opstanak na vlasti.

 ANALITIKA: Zanimljivo je da je reakcija zvaničnog Beograda uslijedila tek nakon objave Nikolaidisovog teksta u Crnoj Gori, tačnije na Portalu Analitika. Reakcije nije bilo kada je tekst objavljen ranije na beogradskim E – novinama i sarajevskom Žurnalu info. Da li to pokazuje da je za Tadićev kabinet Crna Gora posebno važna?

 JANJIĆ: Može se reći da je Crna Gora interesantna sa tog stanovišta, posebno u smislu negiranja njene državnosti, kao i u borbi za glasove biračkog tijela koje imaju ''tvrd'' stav prema Crnoj Gori i njenoj nezavisnosti. Reakcija Beograda jasno ukazuje na takav scenario.

ANALITIKA: Forum pisaca iz Beograda i Udruženje nezavisnih književnika Crne Gore je podržao Nikolaidisa dok Udruženja novinara Republike Srpske, dio medija u Crnoj Gori i Srbiji  osuđuju tekst pa čak i vode otvorenu hajku protiv crnogorskog književnika. Kako je moguće da postoje tako različite intepretracije Nikolaidisovog teksta?

 JANJIĆ: Reakcija Udruženja novinara RS kao i dijela medija u Srbiji su politički motivisana. Takođe, u potpunosti razumijem i saopštenja u kojima se podržava Nikolidis.

Ako treba da iznesem svoje lično mišljenje - ja nikada ne bih napisao takvu rečenicu jer na neki način, određenim tumačenjima - može da se implicira ono neželjeno značenje. Ipak, teza iz note da se radi o ohrabrivanju na upotrebu nasilja prema zvaničnicima države Srbije jednostavno ne stoji...

 ANALITIKA: Nikolaidis je objasnio da je sporni odlomak metafora u kojoj je sadržan poziv na klasni bunt, a da suštinski tekst govori o Republici Srpskoj i osnovama na kojima je stvorena, pogotovo u kontekstu presude Haškog tribunala koja govori o genocidu na tom području.

 191janjic4vijJANJIĆ: Možda je taj sporni dio rečenice nesrećno ili nedovoljno dobro sročen, ali nema konotaciju koju navodi zvanični Beograd. Ali, ne može se govoriti da je u pitanju govor mržnje, pozivanje na terorizam ili bilo koje krivično djelo!

 Zna se tačno šta je govor mržnje, ali upravo to što Srbija pravi notu i stvara diplomatski incident baca ozbiljnu sumnju na cijeli događaj. Generalno, utisak je da je cijeli slučaj apsolutno problematičan i pokazuje određenu dozu neozbiljnosti svih aktera koji su učestvovali u njemu.

 ANALITIKA: Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić zatražio je danas razrješenje upravnika Narodne bibliotetke Srbije Sretena Ugričića koji je jedan od potpisnika saopštenja Foruma pisaca u kojem se traži da se prekine hajka protiv Nikolaidisa. Nakon medijske hajke kojom je izložen, Ugričić se povukao i izjavio da je ''neoprezno potpisao Proglas Foruma pisaca''. Da li je do te promjene stava došlo usljed jakog pritiska Vlade Srbije?

 JANJIĆ: Ugričić je prosto morao da revidira stav zbog medijskog linča kojim je tokom dana bio izložen od svih medija u Srbiji, ali i srpskih zvaničnika!

 Cijela ta atmosfera kojom je bio izložen Ugričić je posjetila na ''događanja naroda'' i dolazak Slobodana Miloševića na vlast. Upravniku biblioteke se jednostavno prijetilo da će ostati bez posla i završiti u zatvoru. Apsolutno je jasno da se cijela afera Nikolaidis koordiniše iz jednog centra - Beograda i da je jedan od ciljeva da se stvori atmosfera u kojoj će se desiti zabrana govora...

 Nenad ZEČEVIĆ

Portal Analitika