Predstavnik Građanske inicijative Krsto Tvrdišić poručio je da je čitav proces oko dobijanja koncesije netransparentan.
"Različite komisije koje su učestvovale u davanju koncesije svoj posao nijesu uradile kako treba. U dokumentu vezanom za saobraćajno-tehničke uslove piše da su saobraćajne veze dobre. Sigurno misle na puteve koje su mještani sami izgradili svojim sredstvima. Dio puta koji taj lokalni put povezuje sa Zahumskom i potencijalnim kamenolomom, porodica Tvrdišić je izgradila za svoje potrebe na svojoj imovini da bi ga opština nezakonito upisala na sebe. Mnoge saglasnosti opština je tražila u ime koncesionara i informacije koje se pominju u dokumentima da mještani Bijedića žive većinom u prigradskim naseljima o udaljenosti planiranog kamenoloma od kuća, imanja i vodoizvorišta su netačne. Opština nije upoznala mještane o svojim namjerama", saopštio je Tvrdišić navodeći da ne postoje podaci o javnim raspravama.
"Ako su neđe i održane, zanima nas na koji način s obzirom da su na snazi bile kovid mjere i zabrane okupljanja. Centar za arheologiju i konzervaciju je pokrenuo arheološka istraživanja na ovom lokalitetu u koja se uključio i koncesionar svojim mašinama i finansijama. Jedina stvar koju je do sada uradio jeste da uništi puteve i presiječe arheološko nalazište. Koncesionar ima rok od dva dana da ukloni mašinu sa lokaliteta", poručio je Tvrdišić.
Smatra da u ovaj proces treba da se uključi i tužilaštvo.
"Tražimo da država preuzme finansiranje istraživanja da se u proces istraživanja uključi i arheolog iz Berana, gospodin Lutovac koji je jednom vršio istraživanjje kako bi se spriječile sve eventualne nezakonitosti. U suprotnom, blokiraćemo i istraživanje. Nemamo informacije šta se desilo sa prijavama koje smo podnešene sa naše strane, kao i od strane građanskih aktivista prema koncesionaru i bivšem direktoru Uprave za kulturna dobra. Poručujemo Vladi, MKI, Opštini Bijelo Polje i svima koji su učestvovali u davanju koncesije da nećemo odustati od zahtjeva za ukidanje iste. Svoja prava branićemo svim sredstvima", poručio je predstavnik GI „Zaštitimo Bijediće“ Krsto Tvrdišić.
Mještanin susjednog sela Pećarska, istoričar u Državnom arhivu Uglješa Prebiračević ponovio je da se radi o značajnom kulturno-istorijskom nalazištu starom tri hiljade godina koje datira iz doba neolita.
"Čudi da se u vezi sa ovim problemom ne oglašava Ministarstvo poljoprivrede kada se dobro zna da je više od 80 odsto građana sa ovog područja bazirano na poljoprivredu. Mnogo bi značilo za ljude sa ovog prostora da se pojavi neki činovnik ovog ministarstva i ljudima pojasni šta sve ovo znači. Međutim, ne oglašavaju se, primaju plate radi reda. Ni iz lokalne uprave se niko ne oglašava da objasni ovim ljudima šta ih očekuje u budućnosti ako ovaj projekat zaživi. Svjesni smo da neko mora da radi i bavi se nekom proizvodnjom, ali treba voditi računa da se ne ugrožavaju naseljena mjesta, ljudi, njihova materijalna dobra i stočni fond", poručio je Prebiračević.
Dok je trajao protest, na obje magistralne trake formirale su se velike kolone vozila.