Transplatacija organa u zdravstvenim sistemima širom svijeta već odavno je praksa. 2009. – i u Crnoj Gori su napravljeni prvi koraci- usvojen je Zakon o uzimanju i presađivanju djelova ljudskog tijela u svrhu liječenja. No, tu se stalo, kaže Dragiša Boričić iz Crnogorskog društva za donaciju tkiva i organa ”Donor” za Radio Antenu M. Osim Zakona, potrebno je usvojiti i pravilnike kojih ima 11, a do sada je usvojen samo jedan:
- Pravilnik o postupku davanja i sadržini saglasnosti za uzimanje djelova ljudskog tijela od živog davaoca.
Iz Ministarstva zdravlja, stižu ohrabrujuće vijesti. Pravilnik o postupku davanja i sadržini saglasnosti za uzimanje djelova ljudskog tijela sa preminulog davaoca je u završnoj je fazi, kaže portparol Ministarstva zdravlja Tijana Kavarić.
On doda je da će doniranje i presađivanje organa i tkiva u našoj zemlji početi krajem godine.
- Činjenica je da je Ministarstvo zdravlja u prioritetne zadatke za 2012. godinu postavilo uvođenje programa transplatacije bubrega sa živog davaoca. Uključile smo ljekare- profesionalce iz Crne Gore u rad Regionalnog razvojnog zdrastvenog centra za donaciju organa koji je osnovan u Hrvatskoj, kao jedan novi dizajnirani centar jugoistočne Evrope.
Kavarić napominje da će za korisnike dopunskog osiguranja transplatacije biti besplatne, dok za one koji to nijesu- Fond zdravstva će snositi 80 odsto troškova.
A kolika je potreba za donacijom i transplatacijom organa u Crnoj Gori najbolje govore podaci, kaže Dragiša Boričić:
- Na dijalizi imamo 180 ljudi, od kojih za 90 nema srodnih davaoca.Osim bubrega, najčešće transplatacije su gušterače, jetre, srca i pluća,objašnjava Boričić.
- Evo u posljednje dvije godine transplatirano je svega po tri lica u Moskvi. Nekada se išlo i za Pakistan, i tada je bilo i do 9 ljudi iz Crne Gore. Sada, dakle ima samo Moska, koja je skupa, transplatacije su oko 60 hiljada eura
Boričić dodaje i to da bi akcenat trebalo staviti na donacije sa preminulog donora. Odnosno, pojašnjava sa osoba koje se nalaze u stanju moždane smrti:
- A stanje moždana smrt znači da srce daje zadnje otkucaje, a moždani sistem više ne radi. Mi taj aparat nemamo, treba da ga nabavimo.I treba razuvjeriti bliske rođake da je to moždana smrt, da ne bi bilo kasnije nekih zloupotreba.
U regionu, Slovenija i Hrvatska dominiraju po donorskim aktivnostima i broju transplantacija.
(foto: aktualno.me)