Građanski pokret Ura, Savez građana Civis, Socijalistička narodna partija i sve manjinske stranke potpisaće danas memorandum o saradnji i, kako Pobjeda saznaje, dokument pod nazivom Evropska platforma u sedam tačaka kojim će definisati stratešku saradnju tih partija.
U pitanju je prvi korak ka stvaranju čvršćeg akcionog jedinstva, a u ostatku parlamentarne većine sumnjaju da je to i međukorak ka pokušaju fpormiranja – manjinske vlade koja bi bila otvorena i za SDP i SD uz uz podršku DPS-a o čemu se danima iza zatvorenih vrata vode pregovori.
POTPISI
Memorandum, kako je najavljeno, će u kongresnoj sali 1 hotela ,,CUE“ u Podgorici potpisati Dritan Abazović (Ura), Vladimir Joković (SNP), Ervin Ibrahimović (BS), Nik Đeljošaj (AA), Genci Nimanbegu (Forca), Fatmir Đeka (DP) i Srđan Pavićević (Civis).
Predsjednik Ure Dritan Abazović je novinarima u parlamentu rekao da se memorandum odnosi na pomirenje i na evropske integracije.
"Vrlo sam ponosan i zadovoljan jer integrišemo manjinske narode sa nekim partijama sa kojima možda u prethodnom periodu nijesu imali značajniju saradnju", kazao je Abazović.
Upitan zašto, ako je u pitanju pomirenje, tu nijesu ostale partije, Abazović je kazao da, ako je i ostalim strankama tekst i svih osam principa prihvatljivo, ne vidi razlog da ga ne potpišu ili javno podrže.
Lider Ure je rekao da su ti principi univerzalni i pomiriteljski.
"Ovaj memorandum se odnosi na EU integracije, pomirenje i nekoliko tačaka koje se tiču stvaranja istinskog građanskog društva u Crnoj Gori. Prvi put integrišemo manjinske narode sa partijama sa kojima nijesu imali saradnju ranije", kazao je Abazović na konferenciji za medije.
Osim memoranduma o zajedničkoj saradnji koji danas treba da bude sklopljen između manjinskih partija i Građanskog pokreta Ura, Socijalističke narodne partije i Civisa, očekuje se i potpisivanje Evropske pratforme koja sadrži sedam tačaka koje se odnose na očuvanje nezavisne, suverene, građanske, evropske, ekološke i pomirene Crne Gore koja će poštovati vladavinu prava i ostati dio evroatlantske porodice.
EU I NATO
Evropska platforma je, kako piše u dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid, osmišljena kako bi dali ključni doprinos da Crna Gora postane naredna članica Evropske unije.
"Polazeći od činjenice da se Crna Gora nalazi u političkoj, institucionalnoj i zdravstvenoj krizi, da je napredak društva paralisan zbog izraženih nacionalnih, etničkih, vjerskih, političkih i socio-ekonomskih podjela, proevropske političke snage zaključuju Evropsku platformu kako bi objedinili znanje, iskustvo i energiju i dali ključni doprinos da Crna Gora postane naredna članica Evropske unije", navedeno je u tom dokumentu.
U platformi se navodi i da su njeni potpisnici posvećeni poštovanju Ustava Crne Gore kao demokratske, nezavisne i suverene države.
"Samo demokratska, pravedna i pravna država, nezavisnih i jakih institucija može i mora biti vječna", navedeno je u prvoj tački sporazuma.
Druga tačka odnosi se na građansku Crnu Goru i u njoj se precizira kako je građanski koncept države jedan od temelja na kojima ona počiva. Ističe se i kako Crna Gora mora biti država jednakih šansi za sve, bez diskriminacije po bilo kom osnovu.
Platformom je naglašeno i da je članstvo u Evropskoj uniji najvažniji društeni i politički prioritet Crne Gore.
"Crna Gora mora biti država razvijene ekonomije i evropskog životnog standarda. Nezavisan, depolitizovan i moderan obrazovni, kao i stabilan i razvijen zdravstveni sistem su ključni stubovi svake razvijene evropske države", ističe se u trećoj tački platforme.
Sljedeća tačka sporazuma odnosi se na članstvo u NATO i u njoj stoji kako su njegovi potpisnici ponosni što je Crna Gora dio tog saveza, ali i posvećeni odgovornom sprovođenju svih međunarodno preuzetih obaveza, jačanju saradnje sa NATO saveznicima i prioritetnom realizovanju svih reformi u okviru kolektivnog sistema bezbjednosti. Tu se naglašava i da spoljna politika Crne Gore mora biti u potpunosti usklađena sa spoljnom politikom EU.
Kada je riječ o vladavini prava, u platformi piše kako su njeni potpisnici posvećeni izgradnji jakih i nezavisnih institucija sa ciljem uspostavljanja pravne države.
KORUPCIJA
"Beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala moraju biti u fokusu djelovanja kako bi se postigao jasan napredak u pregovaračkim poglavljima sa EU", navedeno je petoj tački sporazuma.
U šestoj tački se podsjeća da je Crna Gora Ustavom definisana kao ekološka država, te da je po tome jedinstvena u svijetu.
"Posvećeni smo razvoju našeg društva u skladu sa principima održivog razvoja i zelene ekonomije kako bi u praksi bili uspješan primjer istinski ekološki odgovorne države", navedeno je u dokumentu.
Posljednja tačka sporazuma odnosi se na pomirenje i u njoj stoji kako je Crna Gora decenijama unazad zemlja koju opterećuju različite nacionalne, vjerske, političke, etničke i brojne druge podjele.
"Crna Gora mora biti država gdje će svi građani imati jednaka prava, ali i država u kojoj se neće sprovoditi revanšizam po bilo kom osnovu", zaključuje se u posljednjoj, sedmoj tački sporazuma.
Joković: Potpisaćemo ga, pa crknite!
Najava potpisivanja memoranduma o saradnji između manjinskih partija i Ure, SNP-a i Civisa izazvala je juče oštre reakcije poslanika Demokratskog fronta i Demokrata koji smatraju da najavljeni memorandum zapravo predstavlja pakt za rušenje aktuelne i uspostavljanje nove manjinske vlade.
Poslanik Fronta Jovan Jole Vučurović kazao je, tokom jučerašnje skupštinske rasprave, da bi eventualno formiranje manjinske vlade predstavljalo izdaju građana i upozorio da će „takvi eksperimenti dobiti narodni odgovor“.
Poslanik Demokrata Vladimir Martinović ocijenio je da je svaki vid saradnje legitiman, ukoliko njen cilj nije saradnja sa DPS-om i smjena Vlade.
"Ukoliko taj memorandum ne sadrži odredbu da cilj tog dokumenta nije saradnja sa DPS-om u vidu manjinske, političke ili reformske vlade, onda je to memorandum vlade koji bi značio izdaju izborne volje građana", kazao je Martinović, dok je njegov partijski kolega Boris Bogdanović putem Tvitera potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića pitao „da li je to memorandum o saradnji ili pakt o rušenju Vlade“.
Reagovao je i lider Prave Crne Gore Marko Milačić koji je, saopštenjem za javnost, kolege iz SNP-a pozvao da „odustanu od memoranduma sa koalicijom oko DPS-a i da svoje napore ulože u podršku manjinama koje su stavljene u težak položaj politikom upravo ovih manjinskih lidera kojima je šef Milo Đukanović“.
Lider SNP-a Vladimir Joković je odgovarajući na to, tokom skupštinskog zasijedanja, poručio kako će ga „potpisati za dobrobit Crne Gore, pa onda crknite“.
Joković je kazao i da SNP nikada nikoga nije izdao, a onima koji žele da nanesu štetu toj partiji poručio da neće uspjeti.
"Ne bojte se, čega se bojite? Ako smo pogriješili, nas će građani kazniti. Što onda pričate unaprijed? Zašto trčite? Polako o memorandumima kao što ste trebali polako i o milionima na stolu i pregovorima. Pustite neka se nešto desi, pa onda o tome pričajte", poručio je Joković.