Ostalo

Umjesto na Lovćenu, od ovog ljeta na kalendaru nova staza

Prvi put auto-trka na Njegušima: Bodovaće se za šampionat Crne Gore i Kup Cetinja

Učesnici crnogorskih brdskih auto trka, 9. jula voziće novom rutom, od mjesta Koritnik do Kafane na Bukovicu (prije tunela). Staza je dugačka tri kilometra i 400 metara, a očekuje se veliki broj učesnika i publike

Prvi put auto-trka na Njegušima: Bodovaće se za šampionat Crne Gore i Kup Cetinja Foto: rallymagazin.rs
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Ovogodišnja sezona brdskih auto-trka u Crnoj Gori počela je u maju, trkom “Trojica” u Kotoru. Prema kalendaru takmičenja, naredna trka je na Njegušima i voziće se od 7. do 9. jula, a obuhvata treninge i 9. jula glavnu trku. Ovo je i prva godina da se trka ne vozi na Lovćenu (od Cetinja prema Ivanovim koritima), nego će se odvijati na novoj stazi. 

“Vozi se od mjesta Koritnik do Kafane na Bukovicu (prije tunela). Dugačka će biti tri kilometra i 400 metara. Staza ima novi asfalt, možda je trenutno i najbolja od svih staza šampionata. Veoma je brza, biće i dvije šikane. Riječ je o stazi koja će biti atraktivna za publiku, jer se na par mjesta može vidjeti i do 90 odsto staze”, kazao je za Portal Analitika vozač brdskih trka, Jovan Perunović

Šikane su, pojašnjava naš sagovornik, postavljene gume između kojih se prolazi kako bi se usporili određeni djelovi staze. 

“Takođe, zanimljivije je za vozače, ali i za gledaoce. Imali smo priliku da ih vidimo na dvije trke u Kotoru i na jednoj stazi u Dubrovniku, a sada će biti postavljene i na stazi tokom trke na Njegušima. Obično se postavljaju na mjestima gdje ima dugih pravaca”, objašnjava Perunović. 

Glavni organizator trke na Njegušima, kako kaže, je novi klub Lovćen Racing Team. 

“Trka će se bodovati za šampionat Crne Gore kao i Kup Cetinja. Očekuje se i nastup takmičara iz zemalja okruženja”, najavljuje Perunović. 

Očekuju veliki broj učesnika

Na brdskoj auto trci u Kotoru učestvovalo je oko 120 takmčara pa, kako napominje Perunović, očekuju i veliki broj učesnika na trci na Njegušima. 

“U Kotoru, od ukupnog broja takmičara, 62 su bila iz Crne Gore. U generalnom plasmanu auta najbrži su bili Filip Kunčer, ja i Milan Jakšić”, dodaje Perunović. 

U trci za najbržeg vozača za volanom na crnogorskim stazama nađu se i pripadnice ljepšeg pola. Rame uz rame ravnopravno se takmiče sa muškim kolegama. 

“Imamo i nekoliko sjajnih takmičarki. To su Ena Plakalo, Katarina Marđonović i Marija Ivanović, što je lijepo i rijetko viđeti u ovom sportu kod nas”, kaže Perunović. 

U vještinama, brzoj vožnji uživa i veliki broj gledalaca koji, kraj staze, bodre vozače. 

“Veliko je interesovanje kada je riječ o publici. Svaku našu trku isprati po nekoliko hiljada gledalaca. Naravno, svaka trka je obezbijeđena redarima, koji brinu za bezbjednost i da publika ostane van staza. Tu uvijek budu i pripadnici hitne pomoći, vatrogasne i policije”, ističe Perunović. 

Skup i rizičan sport

Sagovornik Analitike kaže da su ljubav prema automobilima i brzoj vožnji najveća motivacija naših vozača. Ovo je, kako objašnjava, vrlo rizičan sport, pa su osim ljubavi prema autzomobilizmu, potrebna su i velika novčana sredtva. 

“Radi se o veoma rizičnom i mnogo skupom sportu u kojem za ozbiljan rezultat trebaju ogromni finansijski i sponzorski uslovi kao i odricanja. Država ne daje veliku finansijsku pomoć automobilizmu, da ne kažem minimalnu”, ističe Perunović. 

trka-troica

Prošle godine iz Budžeta je, kaže, za ovaj sport opredijeljeno svega - 500 eura. Ukazuje da imamo dobre rezultate, ali da sluh države za ovaj sport izostaje. 

“To je velika šteta jer imamo sjajne takmičare koji su predstavili Crnu Goru na najvišem stepeniku u Evropi, nekoliko CEZ šampiona (Centralno evropska zona), kao i mnogih državnih prvaka i osvajača zlatnih kacigakoji bez finansija i pomoći države nemaju mogućnoati da se oprobajuu većim takmičenjima”, poručuje Perunović.

Nakon trke na Njegušima, vozače očekuje staza u Pljevljima, od 18. do 20. avgusta. 

Portal Analitika