Dugo iščekivanih smjena crnogorskih čelnika uskoro će biti. Ali ne u vrhu politike nego u - diplomatskoj službi.
Prvi talas promjena crnogorskih predstavnika u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Crne Gore kreće od marta. Kako saznaje Portal Analitika, od 1. marta tri jaka diplomatska "štiha" pakovaće kofere i zaputiti se u pravcu Podgorice: Slavica Milačić, ambasador u Belgiji, Duško Lalićević, ambasador u Skoplju i Nebojša Kaluđerović, crnogorski predstavnik pri UN u Njujorku.
Riječ je o crnogorskim predstavnicima koji su, nakon proglašenja nezavisnosti, zastupali Crnu Goru u inostranstvu i prvim diplomatama koji se vraćaju u zemlju. Crna Gora je inače uspostavila diplomatske odnose sa više od 100 zemalja ali u svega dvadesetak država ima rezidencijalne diplomatske predstavnike.
Rutinska ili politička stvar: U Ministarstvu inostranih poslova smatraju da nema potrebe da komentarišu promjene u diplomatskoj službi jer se „radi o redovnoj proceduri nakon isteka diplomatsko-konzularne službe”.
I zaista, diplomate su provele tri godine službe kao crnogorski predstavnici, kako je i precizirano pravilnikom. Diplomatska služba u Crnoj Gori je predviđena u trajanju od tri godine, ali se može dodatno produžiti za šest ili dvanaest mjeseci, u zavisnosti od potrebe službe.
No, kako Portal Analitika saznaje, spisak prvog talasa promjena bio je duži i trebalo je još crnogorskih diplomatskih predstavnika da se vrati kućama. Tu se, prije svega, misli na ambasadorku Milicu Pejanović Đurišić (Pariz) te ambasadore Veselina Šukovića (Brisel), Miodraga Vlahovića (Vašington), Darka Uskokovića (Rim) te Dragišu Burzana (London).
Među ambasadorima čiji se povratak u Crnu Goru očekivao početkom godine izdvajala se Milica Pejanović Đurišić, i to prevashodno radi političkog angažmana. Smatralo se, naime, da bi nekadašnji jaki partijski štih” - što je Pejanović-Đurišić doista bila - mogao da utiče na harmonizaciju odnosa u vrhu DPS-a; da postane neka vrsta „pomiritelja” u odmjeravanju Đukanovićeve i Marovićeve struje. Ispostavilo se da Pejanović-Đurišić ipak ostaje do kraja juna u diplomatskoj službi.
(Ne)voljna produženja: U političkim kuloarima se takođe spekulisalo da će se na spisku za povratak prvenstveno naći ljudi koji nijesu provjereni DPS kadrovi, odnosno diplomatski predstavnici sa „kvote” SDP-a, poput Miodraga Vlahovića ili Dragiše Burzana. Takve najave su se tumačile željom vrha DPS-a da Krivokapiću i njegovima demonstriraju političku premoć veće stranke u vladajućoj koaliciji.
Osim toga, postoji i određeni stepen ličnih animoziteta unutar crnogorske diplomatske ekipe. Donekle se to i moglo očekivati kada u isto vrijeme u MIP-u rade aktuelni Milan Roćen i dvojica njegovih prethodnika Dragiša Burzan i Miodrag Vlahović. Premda u diplomatiji važi princip stroge hijerarhije, upućeni tvrde da je ministar Roćen teško u potpunosti kontrolisao rad dvojice bivših minstara. Stoga su mnogi procjenjivali da će se Vlahović i Burzan naći u prvom ešalonu putnika za povratak u Crnu Goru.
Bez afera: Na kraju, izgleda da nijesu prevagnuli politički ili razlozi personalne prirode u određivanju datuma povratka. U Ministarstvu inostranih poslova su, kažu izvori Portala Analitika, između ostalog vodili računa i o privatnim razlozima da se pojedinim ambasadorima za koji mjesec, do juna ili jula, produži boravak.
Tu se, prije svega, misli na boravak do okončanja školske godine, jer bi porodicama ambasadora bili napravljeni prilični problemi, organizacione prirode ali i što se troškova tiče, ukoliko bi se, na sredini školske godine, primorali na povratak u Crnu Goru.
Tako je poveća knjiga „povratnika” svedena na tri ambasadora: Milačićku, Lalićevića i Kaluđerovića. Ostatak ekipe, sačekaće polovinu ove godine.
Gdje će ko: Kako saznaje Portal Analitika, od njih troje samo će se Nebojša Kaluđerović zaista vratiti na posao u MIP, što će biti osvježenje i kadrovsko jačanje ovog državnog organa.
Doskorašnja ambasadorka u Belgiji, Slavica Milačić, neće se vratiti u MIP, ali će ostati u državnoj službi. Izvori iz Vlade govore da će Milačićka doći na mjesto savjetnika premijera. Đukanović veoma cijeni radni angažman i profesionalnu stručnost Milačićke i ona će, najvjerovatnije, postati savjetnik za ekonomske odnose sa inostranstvom predsednika Vlade.
Duško Lalićević će se, tvrde upućeni, vratiti na upravljačko mjesto u privredi, odakle je i regrutovan u diplomatsku mrežu.
U međuvremenu, već se sprema „utrka” za desetak ambasadorskih mjesta koja će ostati upražnjena od početka ljeta. Tu će, na odlasku u diplomatsku službu, biti mnogo veća gužva nego prilikom povratka u zemlju.
D.Đuranović