Georgij Romanov, potomak kraljevske porodice u Kirilovoj lozi, posljednje tri godine živi u Rusiji, a u Sankt Peterburgu se oženio Viktorijom Betarini, ćerkom italijanskog diplomate.
Prošle godine, Betarinijeva je uzela prezime i prekrstila se u pravoslavlje.
Stotine gostiju iz Rusije i svijeta došlo je u Sankt Peterburg da prisustvuju prvom plemićkom venčanju poslije više od 100 godina u jednoj od najpoznatijih lokacija tog grada – crkvi Svetog Isaka.
Pradjeda Georgija Romanova, veliki knez Kiril Vladimirovič, uspio je da pobjegne u Finsku i izbjegne tragičnu sudbinu ostatka carske porodice u Boljevičkoj revoluciji 1917. godine, a kasnije otišao u zapadnu Evropu i nastavio lozu.
Vladimirovič je bio rođak posljednjeg ruskog cara Nikolaja Drugog, kog je boljševički streljački vod ubio zajedno sa suprugom i petoro djece 1918. godine.
Dinastija Romanov vladala je Rusijom više od tri vijeka prije nego što je Nikolaj Drugi abdicirao početkom 1917.
To je otvorilo put boljševičkoj revoluciji i 70 godina komunističke vladavine.
Marija Vladimirovna Romanova, majka Georgija, unuka je velikog vojvode Kirila Vladimiroviča, koji se dolaskom boljševika i egzilu proglasio za cara.
Ovoj porodici se osporava pravo da dominira u kući Romanovih – kako zbog mnoštva neprikladnih brakova (sa osobama nejednakog statusa), tako i zbog specifičnih abdikacija nekoliko predstavnika carske porodice.
Ipak, devedesetih godina prošlog vijeka ruska vlada je na sve moguće načine održavala odnose sa lozom Kirilovič – Marija Fjodorovna i Georgij su mnogo puta posjećivali Rusiju, imali prijateljske odnose sa patrijarhom Aleksijem Drugim i porodicom gradonačelnika Sankt Peterburga Sobčaka realizovali razne projekte, uglavnom dobrotvornog karaktera.
Porijeklom iz Španije, mladoženja je prvi put posjetio Rusiju 1992. godine.
Studirao je u Oksfordu, ali je većinu života proveo u Francuskoj.
Radio je u Evropskom parlamentu i ruskom rudarskom gigantu Norilsk Nikel.
Par već tri godine živi u Moskvi.
Među stranim gostima bili su princ Rudolf i princeza Tilsim od Lihtenštajna i bivši bugarski kraljevi.
Na listi gostiju od oko 1.500 ljudi nalazila su se i druga istaknuta imena, poput Konstantina Malofejeva, monarhiste i milijardera koji je blisko povezan sa Kremljom, i portparolke ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove.
„Ne, predsjednik nema planove da čestita mladencima. Ponavljam, ovaj brak nije na dnevnom redu predsjednikove agende“, rekao je Dmitrij Peskov, predstavnik za štampu ruskog predsjednika Vladimira Putina.