Premda su na dnevnom redu bile dvije dominantne teme, situacija u Avganistanu, te odnos s državama partnerima, tema proširenja nametnula se zapravo sama od sebe, nakon što se saznalo da je na izborima za predsjednika Srbije "izabran radikalni nacionalista Tomislav Nikolić", piše "Jutarnji list".
Nakon neformalnih razgovora i razmjene mišljenja, zaključilo se da izborom Nikolića može doći do ozbiljnih promjena u političkom odnosu snaga u Srbiji, ali i do posve nove situacije u regionu.
U raspravi na radnoj večeri ministara spoljnih poslova članica NATO pakta, učestvovala je i ministarka Vesna Pusić koja se, govoreći o situaciji i zemljama u regiji jugoistočne Europe, založila za nastavak procesa proširivanja.
- Početna pozicija SAD-a, pa i gotovo svih članica NOTO-a, bila je da se na ovom samitu ne raspravlja o proširenju. Međutim, mi smo i prije početka sastanka smatrali da je potrebno nešto reći i o nastavku procesa proširivanja. Na nivou ministara vanjskih poslova organizovan je sastanak sa zemljama - kandidatima za članstvo: Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Makedonijom i Gruzijom, rekla je Pusić za Jutarnji list.
U svom sam izlaganju upozorila da je u regionu, izborom Nikolića, stvorena nova situacija, da se, naravno, ne zna kakve će biti posljedice promjene vlasti u Srbiji, ali da to svakako zahtijeva da se o temi proširenja ipak raspravlja i na ovom zasjedanju. Hrvatska podupire ideju o primanju BiH, Crne Gore i Makedonije u NATO jer smo sigurni da će to doprinijeti stabilizaciji odnosa i sigurnosti u regionu. Podržali smo i napredak Gruzije, ali je, dakako, naglasak bio na nama tri bliže države. Smatramo kako je članstvo Crne Gore neupitno, da je ona ispunila sve uslove, kako valja pružiti novu priliku Makedoniji koja je već bila gotovo primljena u članstvo, te da svakako valja aktivirati akcioni plan koji je BiH dobila na zasjedanju u Tallinu. Ako je prva svrha NATO saveza povećanje sigurnosti i stabilnosti, onda treba vući upravo one poteze koji pridonose tome cilju, kaže Pusić.