Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Pusić: Najbrutalnije miješanje SPC u crnogorsku politiku nije bilo ustoličenje na Cetinju, već formiranje Vlade

Pusić: Najbrutalnije miješanje SPC u crnogorsku politiku nije bilo ustoličenje na Cetinju, već formiranje Vlade

Događanja na Cetinju i retorika nakon toga podsjećali su na početke devedesetih, čega se Hrvatska dobro sjeća, kazala je u emisiji “Drugačija radio veza” na Anteni M nekadašnja ministarka vanjskih poslova i potpredsjednica Vlade Hrvatske Vesna Pusić.

Pusić: Najbrutalnije miješanje SPC u crnogorsku politiku nije bilo ustoličenje na Cetinju, već formiranje Vlade Foto: EPA
Antena MIzvor

- Vjerovatno je to u Hrastskoj izazvalo reakcije, a nakon toga naravno su i drugi obratili pažnju i poslušali o čemu se radi, koji diskurs je dominatan. Tu svako ima svoje strahove i lose i teške uspomene iz devedesetih - kazala je ona.

Pojedine zemlje u regionu počele su da prepoznaju opasnost da se nestabilnost iz Crne Gore prelije kod njih, da to ponovno destabilizuje cijeli region.

- Ima jedna izreka koja kaže: "Istorija se ne ponavlja ali se rimuje" - kaže bivša šefica diplomatije Hrvatske.

Problem je, naglašava Pusić, što EU nije dovoljno aktivna na Balkanu koji je dio Evropske teritorije i ona, ako želi da bude "svijetski igrač", prvo treba da konsoliduje svoju teritoriju.

U Crnoj Gori nemamo sukob konzervativaca i liberala, nego sukob oko prava na postojanje države

Upitana da li EU izlazi iz autističnog stava povodom dešavanja u Crnoj Gori, Pusić objašnjava da Brisel prolazi kroz krizu vođstva. Kaže da izbori u Njemackoj za EU znace ključno pitanje, ne samo zato što je Njemačka tako važna zemlja u EU, nego jer je kancelarka Merkel barem deset godina de facto bila ključna osoba u EU.

- U ovom trenutku takvog predsjednika ili premijera, sa tom vrstom autoriteta, u Evropi nema. U tom pogledu Evropa prolazi kroz dosta dramatičnu promjenu. Sa druge strane je pitanje odnosa sa SAD-om koji se znatno narušio za vrijeme Trampove administracije. Zbog svega toga vrlo je teško naći nekoga ko će formulisati jasnu politiku prema Zapadnom Balkanu - rekla je Pusić.

Komentarišući posjetu Angele Merkel Srbiji, Pusić kaže da ta posjeta nema veze sa Vučićem, već sa Berlinskim procesom i njenom inicijativom da će Njemačka odigrati neku pomirljivu, a i proevropsku ulogu na Zapadnom Balkanu, koji kako dodaje nije najbolje uspio.

- EU treba da razumije da se u Crnoj Gori ne sukobljavaju dva koncepta u smislu konzervativne, liberalne, socialdemokratske Crne Gore, već je u Crnoj Gori glavni sukob između onih koji smatraju da se Crna Gora treba smatrati kao samostalana suverena država i onih koji smatraju da ne treba. Teško je raspravljati sa nekim ko smatra da ti ne trebaš postojati - navela je ona.

Na pitanje kakve su šanse da Srbija nauči da živi u miru sa susjedima, Pusić odgovara da "Srbija treba da gleda na svoj vlastiti kvalitet života, demokratskih institucija i svega ostalog".

- Ali ne, cijelo vrijeme je neka druga tema u fokusu a to nije dobro ni za Srbiju, a ni za Crnu Goru u ovom času, već silno opasno. Crna Gora ne može biti ispražnjena od sadržaja jer tu su Crnogorci i snažna građanska Crna Gora - istakla je ona.

Zato je ja ko bitno, poručuje, da EU treba da bude prisutnija u Srbiji.

Milanović je poslao poruku svima, ne samo Beogradu

Komentarišuči posjetu predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića Zagrebu i izjavu predsjendika Hrvatske Zorana Milanovića da je poziv Đukanoviću poruka Beogradu, Pusić kaže da je to "poruka svima, ne samo Beogradu".

- Suština je da Hrvatska stoji iza samostalnosti i suverenosti Crne Gore, sve ostalo je kozmetika - kazala je Pusić.

Upitana kako je Crkva Srbije postala tako moćan spoljnopolitički faktor, Pusić objašnjava da je i to psoljedica tranzicije i pogrešnog stava da sve što je neakd bilo dobro sada je lose, a sve što je bilo lose danas je dobro.

- Drugim rječima, ako crkve nije bilo u politici, e sad kad je crkva u politici to je mjera uspješnsoti tranzicije, a to naravno nije tako. Crkva je vrlo uticajna i tu su je prepoznali političari kao oblik vlastite promocije, zaboravljajući da miješanje crkve na kraju šteti i državi i crkvi - rekla je ona.

Stava je da ustoličenje na Cetinju nije najbrutalniji oblik miješanje SPC u politiku Crne Gore, već je to bilo formiranje Vlade.

Kaže da je patrijarh Porfirije doprinio poboljšanju i normalizaciji odnosa Srbije i Hrvatske. Primjećuje, međutim, da se prema Crnoj Gori ponaša drugačije.

- Došao je na čelo rganizacije koja je u projektu destabilizovanja Crne Gore vrlo aktivna.Začudilo me da je insistirao na ustoličenju na Cetinju kad se to moglo dogoditi u Podgorici - kazala je Pusić.

Ona smatra da čim se izađe iz regiona, prestaje razumijevanje unutrašnjih prilika u državama poput Crne Gore. Njihov je generalni stav da treba držati na oku odnose Srba i Hrvata, a ostalim se ne posvećuje dovoljna pažnja, barem dok se ne dese tenzije kakve imamo u Crnoj Gori. Poručuje da to Crnu Goru ne smije da obeshrabri i da mora insistirati na dijalogu:

- Za Crnu Goru nije trenutak da zatvori bilo koja vrata ako ih može držati barem odškrinuta, dok ih neko ne zalupi direktno u nos - zaključila je Pusić.

Portal Analitika