Politika

PzP: EP da ukaže da je nekažnjavanje funkcionera neodrživo

Izvor

Medojević je danas, prvog dana radne posjete Briselu, razgovarao sa predsjednikom Delegacije EP za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru i Kosovo, Eduardom Kukanom, i naveo da PzP očekuje da će u junu poceti pristupni pregovori sa Crnom Gorom.

Medojević je, kako je saopšteno iz PzP-a, zahvalio Kukanu na amandmanu na predlog teksta Rezolucije EP o Crnoj Gori, koji se ticao neophodnosti brze i efikasne istrage povodom korupcije prilikom privatizacije crnogorskog Telekoma.

“Kukan se interesovao za detalje ovog slučaja korupcije visokog profila i pozdravio osnivanje Anketnog odbora u parlamentu koji treba da doprinese rasvjetljavanju ovog slučaja”, navodi se u saopštenju.

Medojević je ocjenio malo vjerovatnim da ce državni tužilac prikupiti potrebne dokaze i podići optužnicu, “jer bi ta optužnica mogla teretiti vrh crnogorskog režima, koji će iskoristiti svoju moć uticaja da čitav slučaj zataška”.

Prema njegovim riječima, koliko je veliki značaj otvaranja pregovora o pristupanju Crne Gore na reformske procese u Crnoj Gori najbolje se vidi iz činjenice da od dobijanja statusa kanditata u decembru prošle godine do danas nije učinjeno ništa u borbi protiv kriminala i korupcije.

“Ako se proces integracija zaustavi, to će ici na ruku samo korumpiranim strukturama vlasti i reformi neće ni biti, istakao je Medojević, pozivajući EP da podrži otvaranje pregovora u junu, ali i da svojom rezolucijom jasno ukaže na neodrživost postojeće prakse nekažnjivosti visokih nosilaca državnih funkcija kada je u pitanju korupcija i veze sa organizovanim kriminalom”, kaže se u saopštenju.

Medojević je razgovarao i sa Plamenom Halačovom iz pregovaračkog tima Evropske komsije, koja kooridnira tim za pisanje Izvještaja o napretku i prati pregovore u poglavljima 23 i 24.

“Medojević je istakao spremnost opozicije da kroz dijalog o otvorenim pitanjima sa predstvanicima Vlade dođu do kompromisnih rješenja koja bi dovela do izglasavanja ustavnih promjena. Jednostrani potezi vlasti i pokušaji sitnih trgovna i nametanja rješenja nijesu dobar put za traženje kompromisa oko ovih važnih državnih pitanja”, naveli su iz PzP-a.

Opozicija, kako je poručio Medojević, očekuje nastavak pregovora koje je najavio premijer i minsitar pravde o otvorneim pitanjima oko kojih treba tražiti kompormisna rješenja i praviti konsenzus u interesu države.

“Medojević je ocjenio stanje u crnogorskom pravosuđu kao vrlo teško, jer zbog niza problematičnih odluka sudija u najozbiljnijim slučajevima povezanim s organziovanim kriminalom, javnost ubrzano gubi povjerenje u pravosuđe”, dodaje se u saopštenju.

Medojević je saglasan da krajnji cilj refromi u tom sektoru treba da bude model u kom ce sudije nezavisno i autonomno uprvljati pravosuđem, ali da u međuvremenu treba dogovoriti prelazni, reformski model, koji treba da očisti pravosuđe od korumpiranih i nekompetetnih sudija i omogući nadzor parlamenta.

“Kada se nakon određenih reforomi i vremena, povrati povjerenje građana i društva u pravosuđe, i kada na sudije uvjere svoj rezultatima da mogu nezavisno i nepristrasno da primjenjuju zakone jednako prema svima, može se postepeno prenositi upravljanje ovim važnim segmentom i samim sudijama”, rekao je Medojević.

On je poručio i da u ovom trenutku postoji “jak uticaj vlasti, centara moći i mafije na sudije i trenutni vodeći ljudi i pravosuđa i tužilastva ne mogu sprovoditi reforome ovih sistema”. “Potrebne su radikalne i ustavne, i zakonske , ali i kadrovske promjene u tužilaštvu i pravosuđu”.

Portal Analitika