Bošnjak je kazala je da joj je drago što se ovim zakonom uvode neka nova rješenja, kao što su centri izvrsnosti i da se kroz zakonsku regulativu stimuliše naučno-istraživačka djelatnost, ali izražava bojazan da će, kao i mnogi drugi dobri zakoni, ostati slovo na papiru bez podrške države.
“Zato sam skeptik što se tiče primjene, bez obzira na entuzijazam i potencijal koji ima ekipa koja radi u Sektoru za nauku Ministarstva prosvjete i nauke, a koja stoji iza Nactra zakona”, kazala je Bošnjak.
“Ali, kad jedna država godinama ne cijeni znanje i ne prepoznaje snagu i moć nauke, već za tu oblast izdvaja samo od 0,01 do 0,04 odsto BDP, teško je biti optimista”, navela je Bošnjak.
Ministarstvo prosvjete i nauke pozvalo je naučnu i stručnu javnost, ustanove, privredne subjekte, nevladine organizacije i građane da se uključe u javnu raspravu o Nacrtu zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti, koja će trajati do 10. septembra.
Tim zakonom uređuju se organizacija, uslovi i način finansiranja naučnoistraživačke djelatnosti i ostala pitanja iz te oblasti.
Prema Nacrtu zakona, naučnoistraživačka djelatnost je djelatnost od javnog interesa. Obavljanje naučnoistraživačke djelatnosti je slobodno i dostupno svim domaćim i stranim fizičkim i pravnim licima. Naučnoistraživačka djelatnost realizuje se u oblastima prirodno-matematičkih, tehničko-tehnoloških, medicinskih, biotehničkih, društvenih i humanističkih nauka, kao i interdisciplinarnih istraživanja.
Tu djelatnost ostvaruju Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, naučnoistraživačke ustanove, ustanove visokog obrazovanja i ostala pravna i fizička lica, u skladu sa zakonom.
Djelatnost Crnogorske akademije nauka i umjetnosti uređuje se posebnim zakonom. Nadzor nad sprovođenjem zakona obavljaće Ministarstvo prosvjete i nauke. Dokument, između ostalog, propisuje način osnivanja naučnoistraživačkih ustanova, licenciranje i njihov status.