Svijet

"Anonimusi" na japanski način

Izvor

Neke vijesti teže se probiju do medija od drugih. Naročito ako ste alternativna grupa.
Japanski mediji sa zakašnjenjem od dva dana javljaju o neobičnom protestu japanskog ogranka međunarodne hakerske grupe "Anonimus" javio je RTS.

Naime, oko 50, 60 muškaraca i žena uredno obučenih u crna odijela i sa maskama koje su zaštitni znak te grupe okupili su se u subotu u prometnom kvartu Šibuja u Tokiju i u znak protesta protiv nedavno usvojenih propisa o suzbijanju internet piraterije - očistili smeće oko željezničke stanice koja se nalazi u srcu ovog, među mladima popularnog, dijela grada.

Iako su "Anonimusi", generalno, poznati po anonimnim napadima na vebsajtove javnih institucija i firmi, te važe za jednu vrstu alternativne urbane gerile, pripadnici japanskog ogranka odlučili su se da svoj protest protiv novih propisa koji predviđaju i zatvorsku kaznu za nelegalno skidanje filmskog i muzičkog sadržaja sa interneta, izvrše na način koji je društveno koristan, a ne destruktivan.

Istina, u Japanu ni protesti muzičkih i filmskih entuzijasta koji raspolažu zavidnim kompjuterskim vještinama nisu prošli sasvim bezazleno, pa su sajtovi japanskog Ministarstva za finansije, Vrhovnog suda i vladinih agencija 26. juna napadnuti i blokirani od strane hakera.

Ovaj napad tumači se kao odgovor hakera na usvajanje amandmana na Zakon o autorskim pravima u japanskom parlamentu kojim je pooštrena kaznena politika u vezi sa piraterijom.

Mada pojedini japanski blogeri tvrde da je dan prije tog napada na Internetu bila postavljena poruka japanskih "Anonimusa" koja, praktično, predstavlja objavu rata japanskoj vladi i Udruženju proizvođača nosača zvuka, dobro vaspitani japanski "Anonimusi" koji su prošlog vikenda učestvovali u čišćenju tokijskih ulica kažu da te napade nisu počinili oni, nego ogranci grupe koji se nalaze u inostranstvu.

Japanski "Anonimusi" su izdali saopštenje u kojem kažu da oni preferiraju "konstruktivna i produktivna rješenja", te da im je cilj da kroz društveno korisne akcije podignu svijest stanovništva o problemu pritiska muzičkih i drugih kompanija na internet provajdere od kojih se sve više traži da špijuniraju aktivnosti svojih korisnika u cilju suzbijanja piraterije.

U samom Japanu internet korisnici uglavnom pozdravljaju akciju čišćenja lokalnih "Anonimusa", ali ima i onih koji ironično tvrde da su momci i djevojke koji su se sa metlama pojavili na ulicama Tokija zapravo "osnovci koji se foliraju da su Anonimusi".

Foto:RTS.rs

9an2
Portal Analitika