List podsjeća da je vlada izrazila spremnost da ponovo otpočne razgovore sa Međunarodnim monetarnim fondom i da riješi problem budžetskog deficita, ali ocjenjuje da će biti teško te ciljeve pomiriti sa obećanjima nedavno datim glasačima.
"Fajnenšel tajms" je istakao i da će novoj vladajućoj većini u Srbiji u kojoj su socijalisti i Srpska napredna stranka biti potrebno još vremena da obezbijedi povjerenje investitora i međunarodnih institucija.
Kako ukazuje londonski list, uzimajući u obzir vladine probleme sa punjenjem državnog budžeta, Srbija nema izbora nego da se vrati pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom, koji će vjerovatno tražiti pooštravanje fiskalne politike.
- Ne vjerujem da vlada ima bilo koju drugu opciju - ocijenio je politički savjetnik i predsjednik nezavisnog naučno-istraživačkog udruženja "Most Istok-Zapad" iz Beograda Jovan Kovačić.
Kako je ukazao, Srbija se suočava sa velikim nedostatkom novca.
- Srbija nije bankrotirala, ali je veoma blizu toga, tako da joj je potrebno da ovo (pregovore sa MMF-om) uradi brzo - smatra Kovačić u izjavi "Fajnenšel tajmsu".
Kovačić je rekao da je Vlada Srbije poslije smjene guvernera Narodne banke, što je, kako je naveo, izazvalo podozrivost, satjerala sebe u ćošak i sada mora da pokaže rezultate u drugim oblastima.
On je ocijenio da bi pojedini članovi vlade zamjerke MMF-a mogli smatrati "neprijatnim", ali da vlada sada ima ograničen prostor za manevrisanje.
"Fajnenšel tajms" je ukazao i da bi korišćenje rezervi Narodne banke radi pokrivanja deficita u državnom budžetu moglo da izazove inflaciju, što, kako je naveo, opravdano zabrinjava građane Srbije poslije iskustava sa hiperinflacijom tokom 90-ih.
Izvor: Beta,blic.rs