Oko 100 stranaca i pacijenata iz zemlje promijenilo je pol tokom prošle godine u nekoj od specijalizovanih ustanova za ovu vrstu operacije, a broj zainteresovanih je sve veći, sa kandidatima iz Francuske, Rusije, Irana, pa čak i iz SAD, Južne Afrike, Singapura i Australije, navodi list.
"Srbija postaje centar za operacije promjene pola, djelimično zahvaljujući i činjenici da je to veoma skup i komplikovan zahvat, koji izaziva sporenja u regionu, poput Austrije, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Grčke i drugih država bivše Jugoslavije", navodi cijenjeni urolog Miroslav Đorđević koji rukovodi beogradskim Centrom za genitalnu rekonstruktivnu hirurgiju.
"Njujork tajms" navodi primjer Britanije, gdje procedura promjene pola košta oko 15.000 dolara i čije troškove pokriva nacionalna zdravstvena služba, a u kojoj je tokom 2009. izvedeno 143 zahvata.
Prema riječima hirurga Marsi Bauers iz Kalifornije, koja je izvela 1.100 operacija promjene pola tokom posljednjih 10 godina, u SAD, koje su i globalni centar za promjenu pola, samo oko pet hirurga regularno obavlja tu vrstu operacija.
Ona navodi da su konzervativna shvatanja, nedostatak obučenih hirurga, u kombinaciji sa strahom ljekara od mogućih tužbi nezadovoljnih pacijenata, razlog zbog koga "cvjeta" transrodni turizam. Ono što privlači pacijente iz inostranstva da dođu u Srbiju jeste i cijena operacije promjene pola koja ne prelazi 10.000 dolara, što je mnogo manje od 50.000 dolara pa čak i više i na pojedinim klinikama u SAD.
"Njujork tajms" podsjeća da je sin američke pjevačice Šer, Čez Bono, koji je rođen kao djevojčica, ali je kasnije promijenio pol, najavio da se nada da će doći u Beograd kako bi se podvrgnuo operaciji dobijanja muškog polnog organa i na taj način postao kompletan muškarac.
List navodi i riječi priznatog ginekologa-akušera Dušana Stanojevića koji smatra da je tranšeksualizam dugo bio tabu tema u bivšoj Jugoslaviji koja čak nije ni pominjana u medicinskim udžbenicima.
"Njujork tajms" podsjeća da je pionir u operacijama promjene pola bio sada već pokojni doktor Sava Perović koji je prvu operaciju ove vrste obavio davne 1989. kada mu je došao muškarac koji je tvrdio da ima poremećaj u identitetu pola.
Vijest se brzo proširila i dr. Perović se od tada suočio sa "legijom" pacijenata, a 20 godina kasnije Srbija ima četiri centra, specijalizovana za ovu vrstu procedure, navodi list.
Zahvat traje šest sati, čime se pacijent štedi traume prolaska kroz nekoliko operacija, a među postoperativne komplikacije ubraja se kajanje pacijenta, funkcionalni problemi ili infekcija.
Da bi operacija na kraju bila i odobrena, pacijent mora da dostavi dva pisma kojima psihijatar potvrđuje da osoba pati od poremećaja identiteta polova. Takođe je neophodno da najmanje godinu dana pacijent ide na savjetovanje prije operacije i prima u tom periodu neophodnu hormonsku terapiju.
"Njujork tajms" podsjeća da bi u Srbiji ove godine trebalo da bude održana gej parada što je, kako list ocjenjuje, riječ o značajnom koraku budući da je prošle godine vlada otkazala njeno održavanje. "Njujork tajms" zaključuje da su promjene vidljive i u takozvanoj popularnoj kulturi i ukazuje na popularnost domaćeg filma "Parada" koji se bavi predrasudama na tu temu, a istovremeno ističe neophodnost tolerancije.