Svijet

"Velikomađarski" tepih u Briselu uznemirio susjede

Izvor

"Mapi Ugarske je mjesto je u udžbenicima istorije, a ne u zgradi Savjeta EU u Briselu", kazao je, pošto je tepih postavljen, portparol Ministarstva inostranih poslova Slovačke Luboš Švarcbaher.

"Toj mapi jednostavno nije mjesto u zgradi gdje se odlučuje o budućnosti Unije", prenio je stav slovačke diplomatije njen portparol. 

Mapa je izazvala kontroverze i u Briselu jer neki evroposlanici, prije svega zemalja čiji djelovi su na mapi kao ugarski, vide tepih od 202 kvadratna metra kao simbol iredentističkih podsticaja vlade mađarskog premijera Viktora Orbana Mađarima u susjednim zemljama. "Taj tepih je pregled kulturnih, istorijskih i naučnih simbola i slika iz istorije Mađarske. Tu je i mapa regiona iz 1848. godine, iz tzv. Proljeća naroda, kada su po cijeloj Evropi izbijale revolucije", odbio je portparol mađarskog predsjedavanja Marton Hajdu bilo kakvu vezu sa današnjom politikom svoje zemlje. 

"Česi su bili bar duhoviti, Orbanova vlada nije. To je vrlo nacionalistički (potez)", kazala je povodom tepiha koji neke asocira na Veliku Mađarsku poslanik austrijskih Zelenih, Ulrike Lunaček. "To je pokušaj da se izvlačenjem manjinskih tema odvuče pažnja od domaćih problema", rekao je za češki dnevnik Mlada fronta Dnes češki evro-poslanik Miloslav Randsdorf.

U Slovačkoj je "velikomađarski tepih" na najžešću osudu naišao kod slovačkih opozicionih radikalnih nacionalista iz Slovačke narodne stranke. 

"Kada bi Njemačka u zgradu u kojoj zasijedaju lideri 27 zemalja EU smjestila tepih sa mapom Trećeg Rajha, to bi izazvalo proteste u mnogim zemljama i maltene globalnu krizu. Ali, kada Mađarska smjesti u tu zgradu tepih sa mapom Velike Ugarske, svi umanjuju značaj toga", rekao je lider slovačkih nacionalista Jan Slota. 

Slovačka je 2009. protestovala, ali se zadovoljila izvinjenjem češke vlade i zbog toga što je na simbolu češkog predsjedavanja Unijom, od januara 2009. godine, na slagalici Entropa, bila prikazana kao ugarska salama uvezana trakom u bojama slovačke zastave. Bugarska koju je kontroverzni češki umjetnik David Černi na Entropi prikazao posijanu čučavcima, izdejstvovala je da se njena mapa tokom svih šest mjeseci češkog predsjedavanja prekrije crnim platnom.

Portal Analitika