Abiznis

"Svake mjeseci se povećava"

Rabrenović: Ekonomsko blagostanje mjerimo stotinama miliona eura zaduženja koje planiramo

Stanje u našoj ekonomiji se mjeri nivom zaduženja koje svakoga mjeseca povećavamo i koje, prema nekim najavama ljudi koji donose odluke u ovoj državi, može dostići cijelu milijardu – kazao je doktror ekonomskih nauka i člana LPCG Jovan Rabrenović.

Rabrenović: Ekonomsko blagostanje mjerimo stotinama miliona eura zaduženja koje planiramo Foto: LP
Portal AnalitikaIzvor

“Mi smo planirali da prihodujemo u ovoj godini nekih 2,7 milijardi, ali ćemo za to imati izdataka 3,5 milijarde, znači imamo nekih 700 miliona deficita koji će se morati nadoknaditi iz zadruženja. To zadruženje neće biti da bi ulagali u investicije i kapitalne projekte, koji će donijeti novu vrijednost i koja će stvoriti veći prihod i veći životni standard, nego ćemo ga potrošiti za javnu potrošnju, za povećanje plata i za povećanje penzija. Svi mi želimo da imamo veće zarade, ali ono što nije naš princip je da uvećavamo plate na osnovu realnog povećanja prihoda, na osnovu realnog povećanja BDP-a, ”, rekao je Rabrenović.

On smatra da bolje uslove za život možemo stvoriti samo ako ulažemo u infrastrukturu, zdravstvo, prosvjetu i obrazovanje, ako ulažemo gdje to potrebno.

“Onda ćemo mi za novac koji zaradimo moći stvarno da kupimo ono što nam treba i stvarno ćemo osjetiti da veći iznos plata zaista znači bolji životni standard i neće se dešavati da mi povećavamo zarade, da su one nominalno veće ali da efektivno za veće zarade ne možemo kupiti više proizvoda ili usluga”, jasan je Rabrenović.

Prema njegovim riječima turizam je naš glavni izvor prihoda koji najvećim dijelom puni budžet i generiše najviše radnih mjesta.

“Kroz komplementarne sadržaje obezbijeđujemo ono sve što turizam jedne države zahtijeva, a to je uz same hotele i prihode od hotela i smještaja, veći broj zaposljenih, plasiranje domaćih proizvoda, poslovno-poljoprivrednih proizvoda, sve to je jedan čitav lanac koji ako prekinemo, gubimo kontinuitet i turizam ne može imati nivo razvoja koji očekujemo. Ono što mi je bolno u cijeloj toj priči da mi ne razvijemo turizam kako su ga nekad zvali elitni, odnosno visokoplatežni turizam, mi u stvari zadnje tri godine razvijemo populizam.” 

Pored populizma Rabrenović problem u padu prihoda od turizma vidi u gašenju najveće avio kompanije.

“Crna Gora je imala do 60% turista od aviosaobraćaja dok je postao Montenegro Airlines.

Njegovim ukidanjem mi bukvalno gubimo aviokompaniju. Meni je drago što postoji Air Montenegro, ali on je toliko slabašan u cijeloj priči da ne može izdržati konkurenciju i pritisak vremena, posebno ne test ekonomije koja je u njihovom slučaju jako surova.” 

Na pitanje zašto su cijene osnovnih namirnica u Evropi u padu, ali ne i kod nas Rabrenović smatra da ima više razloga. Jedan od njih vidi u uvozu prozivoda koje ne možemo sami proizvoditi bez substitucije proizvodnje. Drugi ralog vidi u tome što naši građani nemaju naviku da kupuju domaće proizvode, a to je povezano sa uvozničkim lobijem koji forsira brendove koje zastupa i koji su na policama prodajnih objekata bolje pozicionirani.

“Govorili smo više puta da postoje takozvani uvoznički kartel. Uvoznički kartel ili trgovinski karteli u Crnoj gori koji se lako dogovaraju oko uvoza proizvoda iz zemalja u kojima oni imaju zastupništva. Znači, ako jedan distributer maloprodaje ima zastupništvo u par brendova, on će forsirati uvoz tih proizvoda i ti proizvodi će biti zastupljeni u svim njegovim maloprodajnim objektima, što znači da u istom trenutku nema mogućnost da neki drugi proizvodi budu pozicionirani na policama u istom nivou kao ti proizvodi i građani se odlučuju za kupovinu, te vrste proizvoda” naglasio je Rabrenović gostujući u emisiji “Na kraju dana” na TV E.

Portal Analitika