Kako navodi, na sjednici DIK-a je, stavljen na razmatranje status ovlašćenih predstavnika kandidata koji se nijesu kvalifikovali za drugi izborni krug, i to ne predlogom Demokratske partije socijalista, Socijaldemokrata i Bošnjačke stranke, kako se pokušava manipulisati.
Načelno je, kaže, zauzet stav da u skladu sa zakonom, oni koji nemaju kandidata, nemaju ni pravo biti i odlučivati u izbornim radnja drugog kruga.
"Takvog stava je bio i mladi kolega Čarapić, pa je bez problema podržao udaljavanje, tada na sjednici prisutnog kolege, ovlašćenog predstavnika kandidatkinje Draginje Vukasanović-Stanković. Očigledno njegov iskazani stručni i vjerovatno iskreni stav je suprotan strategiji kandidata kojeg zastupa, te se morao suočiti sa svojim isključivanjem iz rada DIK-a. Sljedećeg dana sjednici DIK-a prisustvovao je njegov zamjenik sa potpuno drugačijim stavom, a to je da u drugom krugu trebaju i moraju učestvovati u izbornim radnjama i odlukama predstavnici kandidata koje su birači glasovima eliminisali iz tog procesa", kaže Radman.
U vrlo konstruktivnoj diskusiji koja se vodila na sjednici čuli su se, dodaje, argumenti za i protiv ovakvog stava.
"Koji je zastupao zamjenik mladog gospodina Čarapića (bogatstvo zamjenika u PES-u), te se sama diskusija i odlučivanje odložilo jer smo zajednički konstatovali da bi bilo dobro dodatno sagledati sve aspekte ovog otvorenog pitanja i donijeti jedinstven, ali zakonit stav. Na današnjoj sjednici, u višečasovnoj diskusiji smo vrlo argumentovano ukazali na nezakonitost, rizike i posljedice po čitav izborni proces, ukoliko u odlučivanju učestvuju lica koja bi bili predstavnici nepostojećih učesnika u ovom izbornom procesu. Ovaj stav nije prihvaćen i većinom glasova usvojen je drugačiji stav od našeg", isitče Radman.
Ni prvi ni posljednji put da jedan stav ima, a drugi nema podršku tj. većinu.
"Problem je što, mladi gospodine Čarapiću, Vaš stav nije dobio većinu, onaj isti, prvi, iskreni koji ste iskazali, a koji ste pod pritiskom svog kandidata promijenili tako da sada grijehe morate iskupljivati neistinama koje javno iznosite. Situacija je ipak drugačija, Vi to znate, ali zbog javnosti: Niko ne može promijeniti “heterogene biračke odbore“ jer su oni određeni zakonom i dobro znate da se oni ne mijenjaju i to niko nije ni tražio. Ovlašćeni predstavnici predsjedničkih kandidata koji učestvuju u izbornom procesu su sastavni dio Opštinskih izbornih komisija i Državne izborne komisije i učestvuju u donošenju odluka, a to je problem koji vas muči, jer ako je po pravu i pravdi onda po jednog ovlašćenog predstavnika imaju samo dva kandidata koja učestvuju u drugom krugu", pojašnjava Radman.
Međutim, kako ističe, očigledno svjesni da rezultat neće biti onakav kakav očekuju, pribjegavaju strategiji nikad ne završenih izbora, obezbjeđivanjem umjesto jednog, četiri nezakonita glasa u svim izbornim komisijama, čime osiguravaju da odluke mogu biti isključivo onakve kakve on hoće.
"Pitam Vas, ko onda mijenja mišljenja, stavove i pravila u sred izbornog procesa? Mislite li da preglasavanjem četiri prema jedan, poraz postaje pobjeda? No, bilo jedan na jedan, četiri na jedan… pobjeđuje broj 1", zaključuje Radman.