Društvo

Radojka Vukčević: Asimilacijom se ne može u Evropu

Izvor

Podsjećajući na način na koji funkcionišu demokratska društva, Vukčević je kazala da osjeća ogromnu zabrinutost zbog položaja u koji je režim doveo mnoge građane Cme Gore.

"Mislim prvenstveno na podjele i sukobe. Istovremeno vaše pitanje me navodi da i ja vama kao dio mogućeg od­govora postavim par sličnih retoričkih pitanja. Da li je po­ložaj ostalih građana u Crnoj Gori, kako god definisali svoj identitet, u istoj mjeri ugrožen? Da li i njima prijeti asimilacija? Ako jeste, kuda ide Crna Gora? Je li to put u demokratiju? Evropsku uniju? Matica srpska u Crnoj Gori u dogledno vrijeme će se po­zabaviti ovim pitanjem u ok­viru jednog od svojih odbora, dakle, naučno i stručno. Jedan olako izneseni stav o ovom pitanju bez prethodnih ozbi­ljnih istraživanja, govorio bi samo o tome kako i ja ne raz­mišljam kao neko ko se bavi naukom i strukom. Međutim, budući da nijesam političar po opredjeljenju, ne mogu vam odgovoriti na ovo pitanje i na način koji, pretpostavljam, očekujete", kazala je Vukčević u razgovoru za "Vijesti".

Na pitanje kako će Društvo Matice srpske planira da promjeni takvo stanje, Vukčević je kazala da Društvo nije politički front već književ­no, naučno i kulturno društvo.

"Naglašavam da u Statutu Društva u članu 7 stoji da su ciljevi i djelatnost Društva nje­govanje duhovnog i kulturnog života i razvijanje i popularisanje književnosti, umjetno­sti i nauke. Prosto se podra­zumijeva da će Matica ostva­rivanjem svojih ciljeva, svojim djelovanjem u ovim oblasti­ma, postepeno mijenjati mno­ge aspekte u cmogoskom društvu u korist svih njenih građana, bez obzira na tre­nutno i buduće stanje u po­litičkoj sferi", kazala je ona do­dajući da kao potencijalne saradnike vidi sve pojedince i institucije koji se zalažu za stvarivanje ciljeva Društva.

Na pitanje kako gleda na činjenicu da zvanični Beo­grad, osim sporadičnih me­dijskih izjava, ne pokazuje veliko intersovanje za sunarodnike u Cmoj Gori, Vukčević je kazala da su Srbi u Cmoj Gori građani Cme Go­re. "Termin „zvanični Beo­grad" tiče se građana Srbije. Kao što znate, Srbi u Crnoj Gori su sunarodnici jednog dijela tih građana. No, ono što stalno moramo imati na umu jeste da su Srbi u Crnoj Gori građani Crne Gore. Otuda nas posebno zanima interesovanje zvanične Podgorice za sve građane".

Ona je kazala da se ne plaši da bi dio javnosti mogao gle­dati na Društvo Matice srpske kao ispostavu političkih kru­gova koji negiraju Crnu Goru.

"Zvuči apsurdno smatrati Društvo - članova Matice srpske u Cmoj Gori kao is­postavu bilo kakvih krugova pa i političkih, a naročito onih koji bi negirali Crnu Goru, ako takvih ima. Srpska kulturna baština u Cmoj Gori usko je povezana sa istorijom Cme Gore, što znači da bi negi­ranjem Cme Gore značilo ne­girati ciljeve, zadatke i dje­latnosti Društva članova Ma­tice srpske u Cmoj Gori", ka­zala je ona.

 

Komentarišući protivljenje usvajanju Zakona o opštem obrazovanju i tvrdnje da se njime potire srpski jezik, pred­sjednica Društva je istakla da vjeruje u u snagu srpskog jezika, podsjećajući da su mnoga djela stvorena na njemu na pro­storu Crne Gore i šire.

"Vjerujem da će srpski jezik pokazati veću moć i od zakona i od zakonodavaca. Ono što je trenutno apsolutno jasno jeste da Zakon o opštem obrazovanju ozbiljno ugrožava osnovna i Ustavom zagarantovana ljudska i građanska prava.

Dozvolite mi da se složim sa prof. dr Jelicom Stojanović koja je kazala da svi oni koji govore srpskim jezikom imaju pravo da im se u Crnoj Gori omogući njegova službena upotreba - od obra­zovnog sistema do državne adminis­tracije. Primoravanje na bilo šta drugo predstavljalo bi diskriminaciju u svakom pogledu - naučnu, stručnu i istorijsku. Da li je potrebno ponovo naglasiti bo­jazan da bi ovakav odnos države prema svojim građanima ozbiljno ugrozio mjesto Crne Gore u demokratskom svi­jetu? Društvo članova Matice srpske u Cmoj Gori baviće se i ovim pitanjem isključivo naučno i stručno", kazala je ona.

Portal Analitika