Forum i bilateralne sastanke organizovala je Privredna komora Crne Gore u saradnji sa Ambasadom Slovačke, Slovačkom agencijom za razvoj investicija i trgovine SARIO i Agencijom za investicije Crne Gore, a u okviru II sjednice Mješovite komisije za ekonomsku saradnju vlada dvije države.
U pozdravnom govoru, Pavle D. Radovanović, potpredsjednik Privredne komore, istakao je da forumi predstavljaju ključne prilike za jačanje međusobne saradnje i identifikovanje novih mogućnosti. Naglasio je da Crna Gora sprovodi aktivnosti koje su fokusirane na razvoj energije, te da bi, imajući u vidu rastuće investicije u obnovljive izvore u Slovačkoj, saradnja mogla biti korisna u razmjeni tehnologija, znanja i investicija u projekte.
- Postoji veliki potencijal za razvoj saradnje i u oblastima turizma, poljoprivrede i digitalnih tehnologija. Zajednički projekti u turizmu mogli bi unaprijediti infrastrukturu, promociju i edukaciju kadra, a u oblasti poljoprivrede, navodi on, Slovačka može pomoći Crnoj Gori u modernizaciji kroz tehnološku podršku i znanje, posebno za plasman proizvoda na tržište EU - , istakao je potpredsjednik Radovanović.
Ivona Savićević, generalna direktorica Direktorata za međunarodnu saradnju, evropske integracije i implementaciju EU fondova Ministarstva ekonomskog razvoja istakla je snagu političkog partnerstva i prijateljskih odnosa dvije države i zahvalila na dosadašnjoj snažnoj političkoj i ekspertskoj podršci Slovačke Crnoj Gori na evropskom putu.
- Naša saradnja obuhvata brojne oblasti - zdravstvo, finansije, odbranu, turizam i druge, što postavlja čvrste temelje za jačanje bilateralnih odnosa i implementaciju novih zajedničkih projekata. Crna Gora je prepoznata po tome što kontinuirano unapređuje poslovni ambijent i predstavlja pouzdanu destinaciju za investicije - rekla je Savićević, dodajući da su pomenuti potencijali sve prepoznatljiviji i u Slovačkoj iz koje u posljednjih godinu uloženo četiri puta više nego 2020.
Andrea Krajčíková, generalna direktorica Direktorata za spoljnu trgovinsku politiku i evropske poslove, Ministarstvo ekonomije Slovačke Republike, izrazila je veliko zadovoljstvo što je forum okupio brojne kompanije i poslovne ljude, uz uvjerenje da će svi imati značajnu korist od ovog događaja.
- Crna Gora je postala vrlo atraktivan partner za investiranje. Primjećujem da ulažete značajne napore u razvoj infrastrukture, energetskog sektora i turizma, što je zaista impresivno i daje nam čvrste temelje za buduću saradnju – istakla je ona.
Prema njenim riječima, primjetno je da sve više slovačkih kompanija uspješno posluje na crnogorskom tržištu. Slovački privrednici, naglašava ona, spremni su da prenesu svoje iskustvo i znanje, te donesu inovativne prakse koje bi dodatno osnažile crnogorsko tržište.
Martina Poinkásova Nedbalova, zamjenica ambasadora Slovačke, čestitala je Crnoj Gori na dosadašnjem uspjehu u ispunjavanju poglavlja za pristupanje EU, naglasivši da ona predstavlja predvodnicu u Regionu u ovom procesu.
- Radujem se danu kada će Crna Gora postati dio Evropske unije i pridružiti nam se kao punopravna članica, što će nesumnjivo biti velika prednost za našu buduću saradnju i povezivanje – apostrofirala je Nedbalova.
Ekonomske i investicione potencijale dvije države predstavili su Nenad Radović, Agencija za investicije Crne Gore i Silvija Radovanović, Business Friendly Slovakia, dok je Exim banku prezentovao Matúš Šársky, direktor Sektora za međunarodne odnose.
Forum je okončan bilateralnim sastancima privrednika o mogućnostima uspostavljanja saradnje na zajedničkim projektima.
Slovački privrednik Vladimir Vaverčak (Way industries)istakao je da mu je drago što učestvuje na poslovnom forumu u Crnoj Gori i da vidi veliki potencijal za razvoj biznisa u bliskoj budućnosti, ne samo u sektoru usluga, već i u investicijama u nove sektore, poput razvoja energetike, inžinjeringa i sl., što sve daje veće mogućnosti za ulaganja u Crnu Goru.
Mirko Vukčević, izvršni direktor Hidroproject d.o.o., zahvali se Privrednoj komori na podršci kompanijama i preduzetnicima. - Posljednjih godina glavni prihodi koje ostvarujemo su rezultat poslovanja s kompanijama iz EU, a s obzirom na to da nam je Slovačka bliska, pa i jezički, smatram da postoji veliki prostor za međusobnu saradnju – istakao je Vukčević.
Ivan Ašanin iz Opštine Mojkovac istakao je da sa Slovačkom imaju mnogo prostora za saradnju u turizmu pošto Mojkovac stremi otvaranju Ski centra Žarski, kao i na projektima zaštite životne sredine, u poljoprivredi kao i ruralnom turizmu. Saradnja sa Slovačkom, članicom EU bi dobro došla, a od ovog i sličnih foruma očekujemo doprinos saradnji na pomenutim i sličnim projektima, benefite za lokalne samouprave i privredu, istakao je Ašanin.