Radović u razgovoru za Antenu M kaže da Francuska u kontinuitetu podržava Crnu Goru na putu evropskih integracija dodajući da je riječ o državi koja je zainteresovana za stabilnost regiona.
- Francuska je država koja u kontinuitetu podržava Crnu Goru, od predaje aplikacije tokom francuskog predsjedavanja EU 2008 godine. Zatim, kroz druge faze procesa evropskih integracija, pitanje statusa kandidata i svih narednih koraka koji su uslijedili. Ono što želim da kažem je da bilo kakve spekulacije da Francuska ne podržava ili koči Crnu Goru u nastavku evropskih integracija apsolutno nijesu na mjestu. Naime, radi se o državi koja je zainteresovana za stabilnost i prosperitet regiona, državi koja blisko sarađuje sa Crnom Gorom u domenu vladavine prava, znači procesu sprovođenja reformi, kazala je Radovič.
Ona je dodala da je Francuska od 2009.prisutna i u reformi Krivičnog zakonika Crne Gore, skrining projektima, u reformi sudstva i zainteresovani su da i dalje ostanu kroz jačanje kapaciteta nosilaca pravosudne funkcije u narednom periodu, kroz projekte na koje su se već prijavili.
Radović napominje da ambasada Crne Gore u Parizu održava redovne kontakte na svim nivoima odakle o napretku naše zemlje na putu evropskih integracija stižu pohvale.
- Kada je u pitanju progres Crne Gore i ishod sastanaka u Briselu krajem mjeseca mogu reći da apsolutno na svim tačkama administracije ne postoji sporenje već pohvale da je Crna Gora postigla izuzetan progres u smislu usvajanja legislative, uspostavljanja institucija u praktičnoj primjeni. Naravno, kao i ostale države članice, posebno uvažavajući unutrašnji kontekst u Francuskoj, u toku je priprema za Savjet za opšte poslove i Samit šefova Vlade država koji će se održati 28 i 29 juna. U toku tih priprema vrši se temeljno razmatranje Izvještaja EK. Kao ambasador Crne Gore u Parizu ja sam optimista da će Francuska u tom kontekstu, kao što je i do sada bio slučaj podržavati Crnu Goru , istakla je Radović.
Da dobije datum pregovora Crna Gora ima snažne argumente.
- Izvještaj EK i u maju i oktobru je pozitivan. Preporuka da se otvore pregovori postoji i naravno postoji svijets da bilo kakva drugačija odluka ne bi bila dobra za region. Pozitivna odluka za Crnu Goru bila bi podsticaj da ostale države nastave reforme i naravno dodatan doprinos stabilnosti na Zapadnom Balkanu, zaključuje ambasadorka Crne Gore.
Podsjetimo, pojedini mediji naveli su da bi pored Francuske prepreka u dobijanju datuma pregovora mogla biti Holandija i Švedska.
foto:unesco.org