Radović je potvrdila da je povukla žalbu, uz podsjećanje da je reagovala kao građanka „smatrajući neophodnim da se i kroz taj mehanizam dodatno i neposredno zaštite ljudska prava, jer izborna administracija i druge institucije nijesu pokazale posvećenost da adekvatno i blagovremeno reaguju na povredu prava koje jamči Ustav Crne Gore“.
– Očekujem, kako su i najavili, izvinjenje Pokreta "Evropa sad" zbog njihovog neprimjerenog nastupa prema meni i javnog etiketiranja – naglasila je ona.
Politički i širi kontekst, dodaje naša sagovornica, postao je takav da se svako legitimno obraćanje ustavnom sudstvu politizuje, kompromituje, čak i kriminalizuje čime se podriva, umjesto da se čuva, autoritet Ustava.
– U praksi se pokazalo da žalba Ustavnom sudu Crne Gore nije pravno sredstvo koje suštinski štiti prava građana. Umjesto nadzora nad ostvarivanjem ljudskih prava, Ustavni sud je doprinio i kršenju prava. Smatram da nije bilo neophodno da se kroz odobravanje slobodnog pristupa informacijama javno podijele i moji najličniji podaci - poput adrese stanovanja, telefonskog broja i privatnog mejla - zbog čega sam izložena nepotrebnom i neosnovanom uznemiravanju – kazala je Radović.
Ona zahtijeva da se javno oglasi pomoćnica direktora Agencije za elektronske medije Sunčica Bakić koja je zadužena za praćenje političkog oglašavanja tokom izbora.
– Pozivam je da saopšti šta je monitoring AEM-a registrovao po pitanju spota Pokreta ꞌEvropa sadꞌ koji je emitovan u danima uoči izbora na Televiziji Vijesti, a uključuje i djecu što je protivno demokratskim standardima. Očekujem da priznaju neblagovremenu reakciju – zaključila je ona.
Zamjenik predsjednika Pokreta „Evropa sad“ Jakov Milatović dva puta u šest dana obrušio se na podnositelje ustavnih žalbi u slučaju podgoričkih izbora, zbog čega se ne mogu ozvaničiti izborni rezultati, a on preuzeti funkciju gradonačlenika.
Za brutalne napade poslužilo mu je i lažno istraživanje regionalne organizacije BIRN kojim je devetoro građanskih aktivista, među kojima i dvije novinarke i urednice u Pobjedi, označeno kao radikalni desničari i ekstremisti, a ta etiketa „prilijepljena“ je i Građanskoj inicijativi „21. maj“.
Jedan od podnosilaca žalbe bio je i funkcioner „21. maja“ i građanski aktivista Aleksandar Saša Zeković, koji se našao na spiskovima BIRN-a, kao i građanska aktivistkinja Maja Miličković, koja je, takođe, završila na mapi navodnih radikalnih desničara/ki i ekstremista/kinja.
Milatović je na konferenciji za novinare 24. novembra saopštio kako su podnosioci ustavnih žalbi na izborni proces u glavnom gradu „radikalno desničarske organizacije i pojedinci“ koji su u direktnoj vezi sa Demokratskom partijom socijalista, i koja ih koristi da „blokiraju tranziciju vlasti“.
Poslije ovog Milatovićevog obraćanja medijima, Zeković je povukao svoju žalbu.
U srijedu je ponovio kako DPS i njene „ekstremističke grupe“ opstruišu proces tranzicije vlasti, a juče je na Tviteru objavio skrinšot sa mape BIRN-a, gdje se GI „21. maj“ označava kao desničarska vjerska ekstremistička organizacija.
Iz GI „21. maj“ juče su poručili Milatoviću da prihvataju da su „desni ekstremisti, koliko je i on pošten i principijelan političar“.
Podsjetili su da je Zeković povukao žalbu koju je podnio u ime ove organizacije, te da su tim potezom željeli da pokažu da nemaju namjeru da opstruiraju novu većinu da preuzme vlast.
– Ali gdin. Milatović je agresivni populista, pa su za njega činjenice misaona imenica – zaključili su oni.