Društvo

Radulović: Puč na Pravnom fakultetu bez osnova

Izvor

UO razriješio je sinoć Radulovića zbog, kako je saopšteno, nepoštovanja i ignorisanja odluka tog univerzitetskog tijela.

Radulović je podsjetio da je na mjesto dekana izabran u uslovima kakvi nijesu do tada zabilježeni u istoriji Pravnog fakulteta i kada skoro dvije godine nije funkcionisalo Vijeće Fakulteta kao najviši stručni organ.

„Kada je kolektiv, počev od nastavnika pa do studenata uporno zahtijevao da se uvede red na Pravnom fakultetu i da se zaštite njegova sredstva, ugled i autonomija, Univerzitet je ćutao“, navodi Radulović u reagovanju dostavljenom agenciji Mina.

On ističe da prinudna uprava nije uvedena tada kada su postojali svi uslovi, nego sada kada normalno rade svi organi Fakulteta i kada se nastavni proces normalno odvija.

„Dugo sam odbijao da se prihvatim funkcije dekana u tako naslijeđenim uslovima, ali na „molbe“ kolega i studenata, žrtvovao sam konfor profesora sa željom da povratim ugled Fakulteta koji je bio prilično poljuljan“, navodi Radulović.

On kaže da je dolaskom na funkciju dekana 19. avgusta prošle godine zatekao skoro prazan podračun Pravnog fakulteta.

„Svega 11.840 eura, ne računarući 150 hiljada eura koje je prethodni dekan prebacio Univerzitetu Crne Gore radi rješavanja stambenih potreba zaposlenima koji to nisu mogli da riješe preko rang-liste Univerziteta, koja ni do danas nisu vraćena Pravnom fakultetu“, kazao je Radulović.

On navodi da je i u takvim uslovima uspio da konsoliduje kolektiv, da Vijeće normalno obavlja svoju funkciju i sve službe da funkcionišu.

„Uspio sam, zajedno sa svojim saradnicima, da razvijem međunarodnu saradnju, koja je bila skoro ugašena i obnovim saradnju sa fakultetima sa kojima smo imali sporazume i zaključim nove sa prestižnim fakultetima u Varšavi i Nici“, rekao je Radulović.

On ističe da je sve radio po zakonu i pravilima Univerziteta, ali da ga odluka UO o razrješenju nije iznednadila.

„Pogotovo ne nakon razgovora sa predsjednikom UO obavljenom dan prije mog razrješenja. Dolaskom novog UO i njegovog predsjednika ona je spremana i samo se tražio povod“, ocijenio je Radulović.

On navodi da nije određenom roku dostavio UO informacije o stanju nastavničkog i saradničkog kadra na Fakultetu i izvještaj o svim primanjima zaposlenih. „Dakle, ništa nisam krio nego i iz objektivnih razloga to nisam učinio u datom roku“.

„Uostalom nisu ni drugi, ali njima je „progledano kroz prste“, tvrdi Radulović.

Zbog kašnjenja UO je, kaže on, zaključio da se u dodatnom roku traženi izvještaji dostave, a da će do tada sredstvima sa podračuna Pravnog fakulteta raspolagati rektor.

„Sredstvima izgleda nije raspolagao rektor nego predsjednik UO, koji je pod „raspolaganjem sredstvima“ podrazumijevao da može da zaustavi i isplatu zarada zaposlenim na Pravnom fakultetu iako niko nema pravo da to učini. To kolektivno kažnjavanje je vjerovatno imalo za cilj da izazove nezadovoljstvo u kolektivu“, rekao je Radulović.

On ističe da je razriješen funkcije dekana, iako je tražene izvještaje dostavio i prije isteka dodatnog roka.

„Savjest mi je čista, radio sam kako sam najbolje znao i poštujući pravila Univerziteta. Na djelu je nasilje nad pravom. Uvedena je prinudna uprava bez postojanja makar i jednog uslova ili osnova“, smatra Radulović.

Ona je najavio da će upotrijebiti sva pravna sredstva da bi dokazao neutemeljenost i nezakonitost odluke UO.

„Profesori i Vijeće Pravnog fakulteta nijesu konsultovani, a njihovom voljom sam izabran. Ne samovoljom predsjednika UO koji nije uspio da se otrgne od subjektivnosti i ličnog animoziteta. Jedino priznajem sud i mišljenje kolektiva Pravnog fakulteta - svojih kolega i studenata“, poručio je Radulović.

Portal Analitika