- Da bi se potpunije definisala naftna perspektiva podmorja Crne Gore neophodno je nastaviti sa daljim kompleksnim geološkim istraživanjima, odnosno seizmičkim snimanjima, i izvođenje dubokih seizmičkih bušotina i do osam hiljada metara - kazao je profesor Radulović.
U podmorju Crne Gore od 1975. do 1988. izvedene su četiri bušotine od kojih su neke pokazale prisustvo nafte i gasa kaže Radulović. Još jedan razlog za optimizam je i to što se i u Albaniji, Hrvatskoj kao i Italiji već duže vrijeme ekspolatiše nafta.
- Smatram da određenu pažnju treba posvetiti južnom obodu Zetske ravnice i basenu Skadarskog jezera gdje su ispod miocensko-pliocenskih sedimenta zastupljeni karbonatni sedimenti velike debljine. Preko pet kilometara. Radi se o mirnoj sredini koja nije značajnije poremećena tektonikom. A za očekivati je da će se ispod nepropusnog miocensko-pliocenskog kompleksa kao izolatara, dobiti termomineralne vode, a na većim dubinama i nafta. Dakle ako svi u okruženju naftu onda je za očekivati da i mi dođemo do rezervi nafte i gasa.
Iz Vlade je ranije najavljeno da će tenderom biti obuhvaćeno 13 blokova ukupne površine do tri hiljade kilometara kvadratnih.
(foto: gf.ac.me)