Društvo

Radulović: Zakon o pomilovanju daje preširoko ovlašćenje predsjedniku

Izvor

Naime, čim je usvojen Zakon o pomilovanju, grupa crnogorskih pravnika je upozorila kako je opasno što više nema obaveze da sud daje svoje mišljenje.

Praktično nema kriterijuma, upozorili su pravnici, pa se u istovjetnoj situaciji mogu donositi različite odluke.

- Nažalost, pojedini slučajevi vrlo brzo su potvrdili naša upozorenja. U svojim molbama osuđenici često navode olakšavajuće okolnosti pod kojima su se krivična djela odigrala, gubeći iz vida da je sud već ocjenjivao te okolnosti - rekao je Radulović.

On tvrdi da se uz molbe prilažu i druga sumnjiva dokumenta.

- Često je sporna tačnost tih podataka, ili nije dovoljno validna sa ciljem da obezbijede bolju poziciju za pomilovanje, kao što je npr. dokaz o socijalnom statusu - kazao je Radulović.

Ministarstvo pravde dobija te podatke, ali ne mora ako neće da ih provjerava kod suda ili tužioca. Ministar pravde sačinjava prijedlog za pomilovanje i uz molbu ga dostavlja predsjedniku. Svu odgovornost za podatke preuzima predsjednik.

Radulović ističe primjer Hrvatske, gdje ministarstvo mora obavijestiti sud i tražiti podatke, i Srbije gdje se molba za pomilovanje podnosi upravo sudu koji je izrekao kao prvostepenu presudu.

- Stičem utisak da se institut pomilovanja u ovim državama, posebno u zadnjim godinama, primjenjuje s posebnom dozom opreza - navodi Radulović.

foto:slobodnaevropa.org

Portal Analitika