Politika

Predsjednik Evropskog pokreta upozorio

Radulović: Ako se tužilački zakoni usvoje, posljedice ogromne

Ukoliko dođe do usvajanja tužilačkih zakona možemo očekivati niz posljedica kada je riječ o našem evropskom putu uključujuci i klauzulu balansa, ocijenio je za Novu M predsjednik Evropskog pokreta Momčilo Radulović. On podsjeća da su sudski i tužilački zakoni dogovarani nekoliko godina i to u konsultaciji sa evropskim partnerima.

Momčilo Radulović Foto: Izvor: Screenshot
Momčilo Radulović
Nova MIzvor

„Bez obzira što u ovom trenutku nemamo formalnih najava o aktiviranju klauzule balansa ili nekim drugim posledicama, usvajanje tuzilačkih zakona negativno bi se odrazilo na naš put ka Evropskoj Uniji“, rekao je Radulović

Prema njegovim riječima, ako dođe do usvajanja postojeće verzije tužilačkih zakona onda se može očekivati cijeli niz konsekvenci uključujući vjerovatno klauzulu balansa bez obzira da li će se, kako je kazao, tako formalno definisati. Svakako, dodaje on, biće zaustavljen proces pregovora i vjerovatno će doći do nazadovanja pošto niko još nije osjetio novu metodologiju i sve njene mehanizme.

„Negativne posljedice posebno bi se sigurno odrazile na poglavlja 23 i 24, a mozda i neku drugu oblast. Oblast 23 biće vraćena gotovo na sami početak da tako kažem, odnosno da se ponovo vrši preispitivanje cijelog procesa u toj oblasti vezano za sudske i tužilačke zakone koji su početna pozicija za bilo kakav dogovor, razgovor i napredak u oblasti evropskih integracija i pregovora sa EU“, istakao je predsjednik Evropskog pokreta. 

Radulović napominje da su sudski i tužilački zakoni dogovarani nekoliko godina i to u konsultaciji sa evropskim partnerima i dodaje da nije praksa da se takve izmjene donose preko noći.

„Sudski i tužilački zakoni su dogovarani i pregovarani više godina sa Evropskom Unijom. Ne možemo ih mijenjati tako u procesu evropskih integracija za kratko vrijeme i bez ikakvih konsultacija, ni na domaćem ni na stranom terenu.Jednostavno, to nije dobra praksa a posebno nije dobra praksa u procesu evropskih integracija. Posljedice toga su već nastale“, podvukao je Radulović.

Prema njegovoj ocjeni, aktuelna zakonska rješenja predstavljaju nazadovanje u odnosuna ono sto je već dogovoreno sa domaćim partnerima iz nevladinog sektora i prije svega sa Evropskom i Venecijskom komisijom.

„Nadam se da će ipak doći do usklađivanja predloga nove većine i mišljenja kako međunarodne zajednice tako i domaćeg NVO sektora koji je bio i u prethodnom ciklusu veoma involviran u donošenje prethodnog seta tužilačkih i sudskih zakona. Dakle to je ono što mi sad ipak očekujemo, da dođe do jednog i stručnog kompromisa prvo na domaćem planu da se čuje i glas NVO sektora u konsultacijama sa predstavnicima Vlade i političkih partija, a sa druge strane da mi svi kao društvo i kao institucije ipak u komunikaciji sa svim međunarodnim partnerima dođemo do nekog razumnog, kompromisnog rješenja koje će ipak ono što je postignuto podići na neki novi nivo“, poručio je predsjednik Evropskog pokreta.

U svakom slučaju, zaključio je Radulović, pružićemo priliku našim konkurentima da nas dostignu i pitanje je koliko bi taj zastoj i vremenski i institucionalno trajao.

Portal Analitika