lada Crne Gore je usvojila informaciju i iskazala apsolutnu spremnost za potpisivanje temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom u najkraćem vremenskom roku - saopštio je juče, nakon sjednice, premijer Zdravko Krivokapić.
U video obraćanju objavljenom na Tviteru, kazao je da su članovi Vlade upoznati sa procesom usaglašavanja temeljnog ugovora sa SPC.
- Ovaj proces je prošao nekoliko faza usaglašavanja i iz ugla Vlade je potpuno spreman za potpisivanje - rekao je Krivokapić.
Nekoliko sati kasnije objavljena je vijest da je vicepremijer Dritan Abazović, čija partija ruši Krivokapićevu Vladu, otputovao u Beograd kako bi se u Patrijaršiji sastao sa patrijarhom srpskim Porfirijem Perićem. Do zaključenja ovog broja Pobjede, ni Abazović ni Perić se nijesu oglasili povodom sastanka.
PREMIJEROV PERFORMANS
Izvori Pobjede iz Vlade kazali su da je na sjednici usvojen tekst temeljnog ugovora koji nije usaglašen sa Crkvom Srbije?!
- Pravni savjetnik ga je upozorio na to. Niko od ministara, izuzev kabineta premijera, nije znao da će temeljni ugovor biti na dnevnom redu – kažu naši izvori.
Krivokapić je, prema njihovim riječima, ministrima podijelio dokument i rekao im da imaju 20 minuta da ga pogledaju i da mu ga vrate.
- Na sjednici nije bio Abazović, kao ni ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović. Ministri Sergej Sekulović i Tamara Srzentić bili su suzdržani. Sekulović je rekao da on generalno podržava potpisivanje ugovora, ali da se moraju upoznati sa sadržajem i da je neozbiljno da im se dokument da na uvid 20 minuta – navode naši izvori.
Tvrde i da je premijerov tim prije početka sjednice, koja je kasnila sat i po, snimio Krivokapića koji saopštava kako je Vlada usvojila informaciju o potpisivanju temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije, i da je snimak na Tviteru objavljen prije sjednice, prije nego je glasano o dokumentu?!
DAVLJENIK I SLAMKA
- Krivokapić je duže od godine izbjegavao da potpiše temeljni ugovor i samo možemo nagađati koji je sadržaj tog akta čim je i on pokušao da se od njega odmakne politički i lično – kazao je Pobjedi predsjednik Matice crnogorske Dragan Radulović.
Suočen sa očiglednim problemima unutar parlamentarne većine, objašnjava naš sagovornik, premijer je odlučio da izda naredbu da je sve spremno za potpisivanje.
- Svi oni sada su u trci da se pokažu kao što je moguće veći poklonici Srpske pravoslavne crkve, a Krivokapić se, kao davljenik, hvata za temeljni ugovor kao za posljednju slamku za koju misli da je spasonosna. Nijesam siguran da će to njemu donijeti očekivane plodove. Crnogorska javnost ne zna ništa o sadržaju temeljnog ugovora i možemo samo pretpostavljati koliko je poguban i nakaradan za Crnu Goru, kad je eto i Krivokapić pokušao da izbjegne da ga potpiše. Nijesam siguran ni koliko je pametno na sebe preuzeti tu vrstu odgovornosti, a odgovornost je izvjesna – ističe Radulović.
Potpisao Krivokapić ili ne temeljni ugovor, u suštini je potpuno svejedno, smatra naš sagovornik, jer će, kako kaže, kompletan rad ove vlade, i po dubini i po širini, morati da bude temeljno preispitan.
- Uz to, on već sada nema legitimitet u Skupštini, pogotovo ne za ovako značajan korak – upozorio je Radulović.
Kada crkvu puštite u politički život, naglasio je on, ona više ne izlazi.
- Ako ste im otškrinuli vrata, a prethodna vlast ih je neprekidno držala širom otvorena, oni se više neće povući. Upravo zbog toga se u svakom normalnom društvu čuva sekularnost političkog života – zaključio je Radulović.
DA SE IZJASNI PARLAMENT
Advokat Nikola Belada ističe da je neophodno da se javnost upozna sa sadržajem temeljnog ugovora, ali i da Skupština raspravlja i izjasni se o tom dokumentu.
- Dosad je pet puta rečeno da su usaglašene sve verzije temeljnog ugovora i pet puta to demantovano. Temeljni ugovor je izuzetno značajan akt i jedini izlaz jeste da se, nakon što bude razmatran na Vladi, jer mi uopšte ne znamo da li je razmatran, učini javnim. Poslije toga treba obavezno da ide u Skupštinu, na verifikaciju – kategoričan je Belada.
Objašnjava da insistira na tome da dokument prođe i skupštinsku proceduru, zbog specifične situacije i značaja ovog akta.
- Situacija je takva da temeljni ugovor može u bitnome da naruši sekularni karakter države Crne Gore, zbog čega je neophodno da o njemu raspravlja Skupština i izjasni se, nakon što čuju laičko i stručno mišljenje crnogorske javnosti - kategoričan je Belada.
Potpredśednik Savjeta Mitropolije Crnogorske pravoslavne crkve Stevo Vučinić kazao je za Pobjedu da je u temeljnom ugovoru, u preambuli, Srpska crkva u Crnoj Gori kvalifikovana kao „tradicionalna vjerska zajednica sa istorijskim kontinuitetom od 800 godina“, iako je zvanično osnovana tek 1921. godine.
- Jednim članom zabranjeno je da se grade pravoslavni vjerski objekti u Crnoj Gori, bez saglasnosti nadležnog arhijereja SPC. Ugovorom je zabranjeno i da se na teritoriji Crne Gore osnivaju i postoje crkvene organizacije koje nose odrednicu - pravoslavna. Svi ovi članovi direktno su upereni protiv samoga postojanja Crnogorske pravoslavne crkve. Kroz njih, tekstualno se izliva bijes zvaničnoga Beograda i Beogradske patrijaršije, zbog samoga postojanja Crnogorske crkve, odnosno, Crnogoraca kao naroda i Crne Gore kao države – zaključio je Vučinić.
Laković-Drašković: Premijer želi da se predstavi kao jedini zaštitnik svetosavlja
Advokatica Marijana Laković-Drašković, pomoćnica ministra pravde u prethodnoj vladi, uvjerena je da informacija o potpisivanju temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije nije izrađena u resoru Ministarstva pravde.
- Isto kao što ni izmjene i dopune Zakona o slobodi vjeroispovijesti i pravnom položaju vjerskih zajednica nijesu rađene u tom ministarstvu. Na ovaj način, premijer i ministri koji su ovakvu informaciju usvojili, za koju građani ne znaju ni ko je pripremio, ni ko je kandidovao za usvajanje Vladi, grubo krše propisane procedure – kategorična je ona.
Premijerov pristup, naglašava ona, „nije da se kvalitetno definišu i urede odnosi između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve, već isključivo želi da u aktuelnoj političkoj krizi sebe pošto-poto predstavi kao isključivog i jedinog zaštitnika svetosavlja u Crnoj Gori“.