Podsjetimo, Savjet za odbranu i bezbjednost čine, prema članu 131 Ustava, predsjednici Crne Gore, Skupštine i Vlade. Šef države je i predsjednik Savjeta.
„Donošenje odluka konsenzusom je pogotovo važno kada su u pitanju vanredne situacije, poput rata, kako jedan čovjek ne bi sam odlučivao“, istakao je Radulović u izjavi za portal Standard.
On pojašnjava da Ustav nigdje ne utvrđuje način glasanja u Savjetu za odbranu i bezbjednost, ali da je u principu komandovanje Vojskom jedno od tradicionalnih ovlašćenja šefa države.
„Od 2007. godine je jasno utvrđen način glasanja u kojem se odluke donose jednoglasno kako bi se izbjegla partikularizacija i da bi se obezbjedio puni konsenzus“, kaže Radulović.
Mišljenja je kako namjera Mandića da se zbog trenutne političke situacije umanji i eliminiše uticaj Milatovića, te da političke odluke pređu na čelnike druga dva državna organa.
„Ovo je jasno jedan partikularni, partitokratski i dnevno politički potez Mandića koji nije u duhu Ustavne norme“, zaključio je Radulović.
Savjet za odbranu i bezbjednost, prema Ustavu (član 130), donosi odluke o komandovanju Vojskom Crne Gore (VCG), analizira i ocjenjuje bezbjednosnu situaciju u državi, postavlja, unapređuje i razrješava oficire vojske, predlaže parlamentu proglašenje ratnog i vanrednog stanja, kao i upotrebu vojske u međunarodnim snagama, te vrši druge poslove utvrđene Ustavom ili zakonom.