Sagovornici Gradske su kazali da nije riječ o slučajnosti, već o jasnom strateškom manevru koji ima za cilj da se ukine svaki trag postrojanja crnogorskog jezika, te da bi Ministarstvo prosvjete moralo da odgovara za takav postupak.
Fakultet za crnogorski jezik i književnost od svoga postojanja nastoji da ukaže na sve neprilike koje još uvijek aktuelna vlast stvara, kazala je profesorica toga fakulteta Jelena Šušanj.
”Konkretan primjer koji je tema za ovaj prilog zapravo mi smo osudili i naš Fakultet je reagovao, međutim moramo znati da FCJK nije jedina ustanova na kojoj se crnogorski jezik izučava u Crnoj Gori, a svakako nije ustanova koja se bavi izučavanjem Ustava, niti ona koja treba da štiti Ustav Crne Gore od ataka onih koji ga gaze, barem ne prije svih drugih, koji ne poštuju ni Ustav, ni Crnu Goru kao državu, a kojima je nažalost dopala prilika da Crnom Gorom upravljaju”, navodi Šušanj.
Šušanj smatra da i ostale institucije koje se bave proučavanjem crnogorskog jezika moraju reagovati na ovakav vid nepoštovanja crnogorskih vrijednosti.
”Ovakvo djelovanje Vlade i ministarstava svakako će samo pojačati naša nastojanja da se borimo protiv onih koji šire mrak, ali bi ova pitanja trebalo postaviti i tražiti od CANU, Pravnoga fakulteta, FPN-a, od onih koji se bave Ustavom i konačno od UCG-a. I konačno, treba pitati suverenističke partije koje nas koji govorimo crnogorskim jezikom predstavljaju u parlamentu i treba očekivati od njih reakciju i da vidimo kako će oni to institucionalno reagovati na ova i slična dešavanja“, kaže ona.
Advokat Veselin Radulović ističe da je Ministarstvo prosvjete ovim postupkom prekršilo Ustav, ali i da ne vjeruje da će nadležne institucije po tom pitanju uraditi bilo šta.
“Po Ustavu crnogorski jezik je u službenoj upotrebi, vjerovatno se radi o nekoj vrsti političke odluke i promocije, ne znam kako drugačije to da nazovem. Naravno, u svakom slučaju, za svako kršenje Ustava, smatram da bi se trebalo i moralo da se odgovara. Da li će to biti tako, vidjećemo, jer ne bi ni bilo prvi a ni poslednji slučaj u kome bi neko kršio Ustav, a da institucije ne reaguju na to i niko ne snosi bilo kakvu odgovornost, pa čak ni onu političku”, navodi Radulović.
Koliko vremena treba da prođe da bi institucije reagovale na nepoštovanje najvećih crnogorskih vrijednosti: himne, zastave i jezika i da li će iko odgovarati za kršenje Ustava, ostaje da se vidi.