Politika

Ministarstvo odrane demantovalo medijske navode da je akt o penzionisanju komandanta VCG donio ministar Dragan Krapović

Radulović: Nastavlja se međupartijska borba za preuzimanje dijela bezbjednosnog sektora

Komentarišući demanti resora odbrane, advokat Veselin Radulović naglašava kako sve to dodatno dovodi u sumnju odluku o penzionisanju generala Lazarevića i ukazuje na to da je ona donešena iz političkih razloga

Radulović: Nastavlja se međupartijska borba za preuzimanje dijela bezbjednosnog sektora Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Ko god je donio nezakonitu odluku o penzionisanju načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore generala Zorana Lazarevića, učinio je to na inicijativu iz Ministarstva odbrane, kazao je za Pobjedu advokat Veselin Radulović.

On je na taj način prokomentarisao demanti koji je Ministarstvo odbrane juče dostavilo medijima povodom informacije da je čelnik tog resora Dragan Krapović donio akt o penzionisanju generala Lazarevića.

Ministarstvo odbrane: General Lazarević nije penzionisan
14
Ministarstvo odbrane: General Lazarević nije penzionisan
03.09.2024 16:18


Iz resora odbrane tvrde da su ti navodi medija netačni i da Krapović nije donio nikakav akt o penzionisanju, jer za to nema zakonske osnove.

Ističu, međutim, da penzionisanje oficira nije u nadležnosti Ministarstva odbrane već „drugog državnog organa kod koga oficiri, pa i svi građani Crne Gore, ostvaruju navedeno pravo“, pri čemu se misli na Fond penzijskog i invalidskog osiguranja.

Komentarišući ovaj demanti resora odbrane, advokat Radulović za Pobjedu naglašava kako sve to dodatno dovodi u sumnju odluku o penzionisanju generala Lazarevića.

“To znači da je ta odluka donešena iz političkih razloga. U protivnom, da je zahtjev podnio sam Lazarević, to bi se nedvosmisleno znalo”, precizirao je Radulović.

Ističe, takođe, da je odluka o penzionisanju Lazarevića nezakonita.

“Smatram da ministar nema ovlašćenja da donosi akt o penzionisanju bilo koga. Očigledno je ovo nastavak pokušaja međupartijskih borbi da bi se svojim kadrovima preuzela kontrola nad jednim dijelom bezbjednosnog sektora. To nam govori da na čelu državnih institucija imamo, nažalost, ne po prvi put, veoma neodgovorne i veoma neozbiljne osobe, jer to u ozbiljnim državama ne bi trebalo tako da se radi”, dodao je Radulović.

Prijedlog za smjenu Lazarevića ministar Krapović je podnio na prošloj sjednici Savjeta za bezbjednost i odbranu. No, kako je predsjednik države Jakov Milatović bio protiv takve odluke, iako su je predsjednik Skupštine Andrija Mandić i premijer Milojko Spajić podržali, ona nije usvojena. Krapović se tom prilikom pozvao na nephodnost podmlađivanja vojnog kadra, što za Milatovića nije bio dovoljno čvrst razlog za razrješenje iskusnog generala. Prema nezvaničnim saznanjima, na čelo Generalštaba trebalo je da bude izabran pukovnik Miodrag Vuksanović, trenutno predstavnik Crne Gore pri NATO Savezničkoj komandi u Monsu.

Odlukom o penzionisanu generala Lazarevića, Vojska Crne Gore je ostala bez komandanta, zbog čega bi šef države trebalo da sazove novu hitnu sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost, na kojoj bi bio imenovan novi načelnik Generalštaba.

Podsjećajući na događaje s prethodne sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost, Radulović ukazuje da su aktuelni događaji „očigledno nastavak pokušaja da se, vjerovatno, pozicija obezbijedi svojim kadrom“.

“To je ono čemu svjedočimo suviše dugo, ne samo kada su u pitanju Vojska Crne Gore i bezbjednosni sektor, nego generalno državna uprava. Političke partije i javni funkcioneri su napravili takav sistem u kome smo svi mi, građani, taoci njihovih nezajažljivih političkih i raznih drugih apetita. I sve dok bude tako, biće loše po javni interes i uopšte vladavinu prava u Crnoj Gori. Ovo je nešto čemu svjedočimo godinama, a možda i decenijama. Političke partije ne vode računa o javnom interesu. Svoj položaj zloupotrebljavaju kako bi ostvarili lični i partijski interes, i odluku ministra Krapovića tumačim u tom pravcu”, ističe sagovornik Pobjede.

Ovakva razrješenja i (potencijalna) imenovanja dobijaju dodatno na značaju kada se bliže izbori u četiri opštine, ali i mogući vanredni parlamentarni izbori.

“Prije svakih izbora, lokalnih ili na državnom nivou, partije koje imaju političku moć i, prvenstveno, vlast, sve čine kako bi zloupotrebama obezbijedili što veću podršku na tim izborima. Mi imamo loš izborni sistem pa su svi izbori u Crnoj Gori besmisleni. Dok ne uvedemo neku vrstu otvorenih lista i dok se zakonom ne zabrane predizborne koalicije, imaćemo na djelu ovakvo predizborno ponašanje kakvom svjedočimo ovih dana, pa i godinama. To je zloupotreba od strane javnih funkcionera i političkih partija, jer niko od njih nema legitimitet da bude na tim pozicijama”, pojašnjava Radulović.

Kako je dodao, političke partije u Crnoj Gori su davno sve preuzele, pa ne treba da čudi ni to što „nema govora o profesionalnim karakteristikama i integritetu“.

“I onda imamo ovakve situacije da na najvažnije pozicije u državi dolaze ljudi koji vrlo malo ili gotovo ništa ne znaju o stvarima kojim rukovode. Ako tome još dodate i, veoma često, lošu namjeru praćenu nezajažljivim partijskim, političkim apetitima, onda imamo rezultat koji je veoma loš po javni interes “, zaljučuje sagovornik Pobjede.

Portal Analitika