
Prijedlog izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi predstavlja nastavak neodgovorne prakse zloupotrebe zakonodavnih ovlašćenja po kojoj se zakoni predlažu i donose radi ostvarenja trenutnih političkih ciljeva, ocijenio je za Portal Analitika advokat Veselin Radulović.
Amandmanima na Prijedlog izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi, koje su podnijeli poslanici Miloš Konatar, Danilo Šaranović i Branka Bošnjak, predviđa se da ukoliko izborna komisija ne proglasi konačne rezultate izbora u roku od 60 dana od njihovog održavanja, aktuelnom sazivu lokalnog parlamenta mandat prestaje po sili zakona.
Prema riječima Radulovića, predlagači izmjena otvoreno navode da je razlog za donošenje ovog zakona deblokada situacije u Podgorici iako su, kako ističe, upravo oni jedni od onih koji su odgovorni za blokadu.
„Zabrinjava lakoća sa kojom poslanici zloupotrebljavaju zakonodavna ovlašćenja i kojom pokazuju da je sve dozvoljeno ako za to glasa 41 poslanik“, ističe Radulović.
Kreiranje zakona po trenutnim potrebama
Stava je i da ovakvo djelovanje otvara prostor da svaka buduća većina kreira zakone po trenutnim potrebama.
„To svakako ugrožava vladavinu prava koja podrazumijeva postojanje pravnog poretka u kome je vlast ograničena Ustavom i u kome zakoni imaju odgovarajuća svojstva – opštost, određenost, jasnost, postojanost i pravednost. Zakon koji se donosi da bi se zadovoljio trenutni politički interes ili riješilo jedno konkretno pitanje ili problem, nema ta svojstva“, ističe Radulović.
Rješenje jednostavno – funkcionalan Ustavni sud
Sagovornik Analitike napominje da konačni rezultati izbora ne mogu biti proglašeni dok ne budu donešene odluke Ustavnog suda po žalbama u izbornim sporovima.
„Međutim, po predloženim izmjenama zakona aktuelnom sazivu lokalnog parlamenta mandat može prestati i prije proglašenja konačnih rezultata izbora. Tako se postavlja pitanje kako će se u tom slučaju uopšte konstituisati lokalni parlament, odnosno doći ćemo u situaciju da je lokalnom parlamentu prestao mandat, ali da se ne može konstituistati novi saziv jer nemate konačne rezultate izbora“, objašnjava Radulović.
Takvo rješenje, naglašava Radulović, ugrožava pravni poredak, ali i ustavno pravo na lokalnu samoupravu.
S obzirom na to da se konačni rezultati ne mogu proglasiti sve dok pred Ustavnim sudom postoje žalbe na izborni proces, nije moguće konstituisati ni lokalni parlament.
No, prema riječima Radulovića, rješenje je jednostavno – obezbjeđivanje funkcionalnosti Ustavnog suda.
Uvođenje prinudne uprave dodatno bi urušilo pravni poredak
Stava je i da ne postoje uslovi za uspostavljanje prinudne uprave u glavnom gradu.
„Kad skupština opštine duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava zakonom utvrđene obaveze čime se onemogućava ostvarivanje prava građana ili nanosi znatna materijalna šteta, Vlada će upozoriti skupštinu da u određenom roku obezbijedi ostvarivanje svojih funkcija, odnosno izvrši zakonom utvrđene obaveze“, navodi Radulović.
Ako, kako dodaje, skupština u ovom roku ne postupi po upozorenju Vlade, na prijedlog ministarstva Vlada može raspuštiti skupštinu i do konstituisanja nove imenovati odbor povjerenika.
„U konkretnom slučaju to nije pravno moguće i takav pokušaj ne bi doprinio rješenju političke i institucionalne krize. već bi prije dodatno urušio pravni poredak i vladavinu prava“, zaključuje Radulović.