
U Zakonu u popisu propisane su kazne za svakog ko snima i fotografiše razgovor sa popisivačima i popisnicu i to javno objavi na internetu ili u medijima. Ipak, na mrežama svakodnevno možemo da vidimo fotografije popisnica.
Advokat Veselin Radulović za Portal Analitika ističe da već izvjesno vrijeme svjedočimo krajnje neprimjerenoj i za svakog razumnog građanina ponižavajućoj kampanji u kojoj se sugerisalo kako se treba izjasniti na tzv. identitetska pitanja.
“Snimanje i fotografisanje razgovora sa popisivačima i popisnica, a zatim objavljivanje tog sadržaja na internetu i medijima, predstavljaju nastavak te neprimjerene kampanje čiji inspiratori su političke partije i njihovi funkcioneri”, navodi Radulović.
Prema njegovim riječima, političke partije i njihovi funkcioneri godinama krše Ustav, zakone i druge propise i za to ne snose bilo kakvu odgovornost.
“Nažalost, značajan broj građana usvaja ta i druge neprimjerene i često primitivne obrazce ponašanja koje im nude partijski funkcioneri. Zbog toga imamo situaciju da dio građana neozbiljno shvata propise, ali imamo isuviše česte slučajeve nasilja koji su takođe posljedica nedostatka kulture javnog dijaloga i korišćenja govora mržnje, čega su opet glavni inspiratori određeni političari”, kaže Radulović.
Prekršajni postupci ne mogu biti završeni u periodu trajanja popisa
Sagovornik Analitike ne vjeruje da bi primjena prekršajnih sankcija, odnosno pokretanje prekršajnih postupaka sada moglo da zaustavi takvu praksu.
“U krajnjem, prekršajni postupci mogu samo biti pokrenuti, a sigurno je da ne bi mogli biti završeni u periodu trajanja popisa tokom koga su ove radnje isključivo usmjerene na određene ciljne grupe na koje se želi uticati”, objašnjava Radilović.
Nadležne institucije, ističe, već duže vremena nijesu ažurne i dovoljno funkcionalne kada je u pitanju reakcija na ovakve i slične kažnjive radnje.
“Ipak, smatram da su svi nadležni organi obavezni da primjenju zakone i da pokrenu i vode prekršajne i sve druge postupke u slučaju kada se ostvare uslovi propisani zakonom”, dodaje Radulović.
Identitetska pitanja nijesu ni trebala biti dio popisa
Upitan do kakvih sve trajnih posljedica može dovesti zloupotreba popisnica, naročito ako u obzir uzmemo oblast zaštite ličnih podataka, Radulović odgovara da se lični podaci mogu zloupotrijebiti na više načina.
“Ali, čini se da sada nikoga to ne zanima i da je isključivi cilj doći do određenih rezultata popisa koji bi političke partije kasnije mogle da zloupotrebljavaju u svom interesu.Kampanja prije popisa i ova koja traje tokom popisa najbolje pokazuju da tzv. identitetska pitanja nijesu ni trebala da budu dio popisa”, izričit je Radulović.
Kaže da možda popisni proces i može da se završi u roku od 15 dana, ali mnogo važnije od njegovog trajanja je pitanje kako će se taj proces sprovesti i da li će kao rezultat imati validne rezultate.
“Ne postoji smetnja da se rok za završetak popisa produži ako za to bude bilo potrebe i naravno ako za to bude postojala politička volja. Ali, ponavljam da je od ključne važnosti da rezultati popisa budu istiniti i da se spriječe moguće zloupotrebe. Iskustvo nas je naučilo da kada političari vode neki proces, možemo biti sigurni da će zloupotreba biti ako se ne obezbijedi adekvatna i djelotvorna kontrola”, zaključuje Radulović.