Politika

Pravnik ocjenjuje da se u slučaju izmjena Zakona o predsjedniku može razmišljati i u pravcu obraćanja međunarodnim sudovima

Radulović: Odluke vlade formirane na osnovu neustavnog zakona bile bi ništavne

Ne bi bilo dobro da se izabere vlada na osnovu neustavnog zakona, ne samo zbog onoga što su saopštile Venecijanska komisija i Evropska komisija, već i zbog toga što bi to proizvelo ozbiljne posljedice. Takva vlada i eventualne odluke koje bi donosila, a morala bi donositi neke odluke, bile bi ništavne i neustavne - istakao je Radulović

Radulović: Odluke vlade formirane na osnovu neustavnog zakona bile bi ništavne Foto: Gradski portal
PobjedaIzvor

Ustavni sud već nekoliko mjeseci nije funkcionalan i može se govoriti o tome da sva pravna sredstva koja se pred njim izjavljuju nijesu djelotvorna, zbog toga, smatra pravnik Veselin Radulović, u slučaju izmjena Zakona o predsjedniku može se razmišljati i u pravcu obraćanja međunarodnim sudovima.

- Kada je organ koji odlučuje nefunkcionalan svakako da i pravna sredstva koja se podnose tom organu ne mogu biti djelotvorna, odnosno ne mogu ispunjavati osnovni uslov da bi se smatrali djelotvornim pravnim ljekovima - pojasnio je Radulović.

Zbog toga se, dodao je, može razmišljati i o obraćanju međunarodnim sudovima.

- Moguće da se i u tom pravcu može razmišljati, a čini se da je neka vrsta međunarodnog posredovanja možda i neophodna, jer su naši političari odavno već pokazali da nijesu sposobni, i ne samo da nijesu sposobni, već i da nemaju želju da neka ključna pitanja riješe na način koji bi bio ustavan i legitiman - naglasio je Radulović.

Smatra i da ne bi bilo dobro formirati vladu na osnovu neustavnog zakona, jer bi to, pored kršenja najvišeg crnogorskog pravnog akta, otvorilo i drugi niz problema.

- Ne bi bilo dobro da se izabere vlada na osnovu neustavnog zakona, ne samo zbog onoga što su saopštile Venecijanska komisija i Evropska komisija, već i zbog toga što bi to proizvelo ozbiljne posljedice. Takva vlada i eventualne odluke koje bi donosila, a morala bi donositi neke odluke, bile bi ništavne i neustavne - istakao je Radulović.

I tu se, dodao je, postavlja pitanje što će se dogoditi kada se u jednom trenutku kompletira Ustavni sud i utvrdi da su usvojene izmjene Zakona o predsjedniku neustavne.

- Što onda treba raditi sa svim tim odlukama koje je vlada izabrana na osnovu takvog zakona donijela - upitao je Radulović.

Podsjetio je i da je oko pitanja neustavnosti usvojenih izmjena postojala saglasnost među pravnim stručnjacima, a vjeruje i da su autori takvog teksta svjesni da on nije u skladu sa Ustavom.

Komentarisao je i tumačenje pravnika koji su ocijenili da bi predsjednik države Milo Đukanović mogao ukazom raspuštiti Skupštinu zato što nije izabrala vladu u prethodna tri mjeseca.

Radulović, međutim, smatra da bi takvo tumačenje ustavne norme bilo preširoko.

- Mislim da to ne bi bilo u skladu sa Ustavom, jer on propisuje da predsjednik države može raspuštiti Skupštinu u situaciji kada protekne 90 dana otkada je određen mandatar, a nije izabrao vladu. Mi imamo specifičnu situaciju – nijesmo ni imali predloženog mandatara. Zbog toga smatram da se ne može ni početi sa računanjem tog roka - istakao je Radulović.

Podsjetimo, Đukanović je u petak potpisao ponovo izglasane izmjene Zakona o predsjedniku, ali je i kazao da neće postupati po njima. Takođe, saopštio je i da se konsultuje sa stručnjacima za ustavni sistem kako bi vidio kakve mogućnosti ima na raspolaganju i ima li pravnog osnova za raspuštanje Skupštine.

Portal Analitika