Iako je Ura podržala kandidaturu Branislava Radulovića, poslanica Suada Zoronjić juče je na Odboru bila uzdržana. Za Gradsku RTV nije htjela da precizira zašto.
"Pročitali ste izjavu predsjednice Ustavnog odbora i potpuno potvrđujem ono što je rekla gospođa Simonida Kordić", kazala je Zoronjić.
A predsjednica Ustavnog odbora iz redova DF-a, juče je izjavila da su polovična rješenja loša i ne dovode do cilja funkcionalnog Ustavnog suda.
"Treba riješiti u razgovoru i treba riješiti sa četiri najbolja i najkvalitetnija kandidata, koji će u punom kapacitetu i u punoj vrlini ispunjavati funkciju Ustavnog suda", ocijenila je Zoronjić.
Ovakvi postupci GP URA imaće za posljedicu potpuno zaustavljanje evropskog puta ali i sunovrata Crne Gore kao samostalne i ekonomski održive države, smatra poslanik DPS-a Predrag Bošković.
"Sve ovo što se trenutno dešava ide ka jednom cilju a to je potpisivanje ugovora sa Crkvom Srbije, a svi stali prioriteti koji su pred ovom državom su stavljeni sa strane, što se na kraju manifestovalo i jučerašnjim insistiranjem da nijedan kandidat ne dobije većinu, kako bi se to plorongiralo za neki drugi period. I sve to upravo s ciljem da prvo riješe pitanje tog ugovora, pa tek ostala pitanja da dolaze na dnevni red. Naravno da to nećemo dozvoliti", istakao je Bošković.
Predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčilo Radulović kaže da će ova odluka uticati na izgradnju negativnog imidža kod međunarodnih partnera i očekuje da Vlada počne da ispunjava obaveze i sprovodi reforme koje su obećali građanima.
"Po ko zna koji put ono što je obećano i ono što je trebalo da bude ispunjeno nije urađeno. Još jednom smo pokazali da partije koje su na vlasti i u Vladi, odnosno jedan broj tih partija, dominantno URA i SNP, su prekršili obećanja i sa lokalnim i sa državnim partnerima, i ono što se juće dogodilo u Parlamentu je skandal", ocijenio je Radulović.
Gradska RTV je pokušala da dobije komentar i od ministarke evropskih poslova Jovane Marović, ali ona nije odgovarala na pozive.
Ustavni sud ima sedam sudija koje bira Skupština na dvanaest godina dvotrećinskom, odnosno tropetinskom većinom glasova poslanika.